Zbavte se prachu na žaluziích snadno a najednou. Pomůže šikovný trik

Dokonalý úklid znamená i důkladné vyčištění prachu. Mnohem pečlivěji musíte domácnost udržovat v případě, že máte doma alergika nebo astmatika. Velké množství prachu se usazuje na závěsech a žaluziích. Vyčištění žaluzií je náročné, poradíme vám jak na to.

Praktické žaluzie

Žaluzie jsme si oblíbili pro jejich praktičnost. Brání pohledům z ulice, odkloní pronikavé sluneční paprsky, když potřebujete sledovat televizi a vykouzlí příjemné přítmí, pokud si chcete přispat. Ve velké míře proto nahradily závěsy a záclony. Škoda jen, že žaluzie nemůžete jednoduše sundat a dát do pračky, podobně jako závěs a záclonu.

Pravidelné čištění žaluzií

Asi nikdo z nás se nepustí do čištění žaluzií každý týden. Určitě se jedná o činnost, kterou spojíme s mytím oken, protože ať už na žaluzie použijeme jakoukoliv techniku, vždy si zašpiníme i okno. Proto nejprve musíme vyčistit žaluzie a teprve poté rámy a okna. Do čištění žaluzií a oken se pouštějte za denního světla.

Snadné čištění žaluzií

Jako první je třeba zbavit se prachu na žaluziích. V tom vám nejlépe pomůže vysavač. Vybavte se nástavcem na čalouněný nábytek, zapněte vysavač na nejslabší výkon a jednotlivé lamely vysajte. Pokud tento postup budete provádět pravidelně, vyhnete se zdlouhavému mytí žaluzií lamelu po lamele. Nejlepším postupem čištění lamel je jejich úplně sklopení a setření vlhkým hadříkem po celé ploše najednou ve směru sklopení. Následně očistěte žaluzie i z druhé strany. Stále vám bude zůstávat malá plocha nevyčištěná, a to v místech, kde se jednotlivé žaluzie překrývají. Drobné dočištění ale bude mnohem rychlejší.

Foto: Shutterstock

Se žaluziemi do sprchy

Pamatujete si, jak snadné bylo žaluzie namontovat? Ano, opravdu to není nic těžkého. Není tedy složité ani to, žaluzie sejmout a důkladně je osprchovat. Důležité je sprchovat pouze lamely, a ne upínací mechanizmus. Žaluzie dejte následně vysušit na letní sluníčko. Je zapotřebí aby žaluzie vysychaly co nejrychleji, jinak na lamelách budou zůstávat nehezké kapičky. V zimním období byste sluníčko mohli nahradit fénem, ale v takovém případě musíte počítat s větší časovou náročností.

Dokonalé čištění žaluzií

  • Pro čištění lamely po lamele můžete zakoupit speciální kartáčky, zachytí několik lamel.
  • Při domácím čištění je dobrou vychytávkou obyčejná ponožka navlečená na ruku.
  • Lamely nejlépe vyčistíte vodou se saponátem nebo octem.
  • Práci usnadní voňavé ubrousky do sušičky nebo vlhčené ubrousky na nábytek.
  • Perfektní na čištění žaluzií je parní čistič.
  • Profesionální firmy čistí žaluzie ultrazvukem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Architecturaldigest

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments