Oblíbený lék netlumí jen bolest, ale mění i psychiku, varují vědci

Farmacie nabízí léky na tlumení bolesti v mnoha variantách a my je užíváme. Zejména ty obsahující ibuprofen a paracetamol, užívané ke zmírnění horečky.

Bolest

Bolest je výsledkem probíhajících procesů v nervovém systému. Varuje nás, že v těle není něco v pořádku. My to ale umlčíme pilulkou a příčinu bolesti nezjišťujeme ani neřešíme. I léky potlačující bolest mají vedlejší účinky.

Studie Ohio State University

Američtí psychologové z univerzity v Ohiu pod vedením Baldwina Waye sledovali změnu psychiky lidí pod vlivem acetaminofenu, základní účinné složky paracetamolu, který se nejčastěji prodává jako paralen. Dobrovolníci z řad vysokoškoláků vypili před testy nápoj. Polovina dostala paracetamol, jiní placebo. Po hodině účinky paracetamolu nastoupily a začaly testy. Studenti byli pod vlivem paracetamolu méně vnímaví k fyzické bolesti a rušivým vlivům z okolí v podoběnepříjemného zvuku. Navíc předpokládali, že zvuk nevadí ani lidem kolem. Paracetamol oslabuje empatii.

Léky proti bolesti odstraňují soucit

Pak dobrovolníci četli 8 příběhů, kde hrdinům byla způsobena nějaká újma, třeba bolestivé zranění nebo ztráta blízké osoby. Po paracetamolu byli lidé utrpení méně vnímaví. Další pokus zkoumal vnímání spravedlnosti v mezilidských vztazích. Dobrovolníci se krátce setkali s trojicí lidí, pak se sledovali při hře, kde byli svědky toho, že dva hráči třetího spoluhráče vyloučili ze spolupráce. Pak hodnotili míru utrpení vyloučeného hráče. I zde paracetamol empatickou reakci oslabil.

Bez empatie i radosti

Lék oslabuje i naši empatii. Podle dalších studií paracetamol oslabuje i pocity radosti. Obojí ale patří k emocím, které jsou nedílnou součástí života a významně posilují mechanismy, na kterých lidská civilizace stojí a padá. Po lécích jsme často nevrlí a lhostejní. Polykáním pilulek zaháníme i bolest zad a kloubů ze sezení u PC a TV. Jenže fyzická i psychická bolest je a vždy byla nedílnou součástí lidského života. Tohle je jen paracetamol. Dovedete si představit, co dovedou jiné léky?

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments