Potají se chystá brutální nárůst cen potravin v obchodech. Podívejte, o kolik zdraží jednotlivé položky, je to síla

Jedním z největších problémů dneška je stále se zrychlující zdražování prakticky všeho. Máme za sebou několik skoků v cenách energií a pohonných hmot, které ve svém růstu navíc mají ještě pokračovat. Pokud jde o potraviny, zde se sice také postupně zvedají ceny, avšak dosud to bylo spíše mírné. Tedy v kontextu toho, co nás čeká.

Zdraží se o 50 % a více

Potraviny jsou velmi citlivou položku, protože tvoří každodenní spotřebu a lidé moc dobře vědí, kolik za ně platí. Významné zdražení tak vyvolá nejen velkou nespokojenost, ale dost možná i sociální bouře. Ostatně, v některých zemích světa k nim už dochází. Lidé si zde jednoduše už jídlo v potřebném množství nemohou dovolit. A to je vždy impuls k obrovským problémům.

Podle našich informací se v českých obchodech chystá vlna brutálního zdražování. Je to dáno především tím, že dodavatelům i obchodním řetězcům rostou náklady na samotné zboží, ale také na jejich přepravu a samotný prodej, tedy energie a zaměstnance. Tyto náklady už jsou neúnosné a na zákazníky byly zatím přeneseny jen v minimální míře.

Jak v rozhovoru pro MF DNES uvádí šéf české agrární komory Jan Doležal, v krátkodobém horizontu se bavíme o zdražení potravin o 50 % a více. Ano, jednotlivé položky skutečně mohou podražit klidně o polovinu i více.

Abychom si to lépe ilustrovali, podívejme se na několik produktů základní potřeby, a to z hlediska toho, kolik budou stát po chystaném navýšení cen.

Foto: Shutterstock

Ceny potravin po chystaném zdražování

 • Konzumní chléb Šumava – 50 Kč
 • 1 kus rohlíku – 5 Kč
 • 100 g dušené vepřové šunky – 60 Kč
 • 250 gramů másla – 100 Kč
 • 1 litr mléka – 50 Kč
 • 1 kg mouky – 40 Kč
 • 1 kg brambor – 60 Kč
 • 1 kg kuře chlazené – 200 Kč
 • 1 kg vepřové krkovice – 450 Kč
 • 1 kg hovězí zadní – 550 Kč
 • 1 kg losos – 800 Kč

Raději žádné slevy

Výše uvedené ceny jsou kalkulacemi toho, jak se do daných potravin promítne aktuální nárůst cen všech vstupů. Pokud však budou například energie či cena práce dále zdražovat, je možné, že se ceny budou muset znovu zvyšovat. To už je částečně i dílem takzvané inflační spirály.

Problém spočívá také v nedostatku surovin z důvodu rozbitých dodavatelských řetězců. V důsledku malého množství některých surovin dojde ke skokovému navýšení jejich cen.

Zřejmě i z tohoto důvodu chce ministerstvo zemědělství v brzké době zrušit slevové akce. Očekává totiž razantní zdražování potravin a chce, aby byly ceny alespoň trochu průhledné a obchodníci se nemohli schovávat za různé fígle, kterými si mohou v konečném důsledku navyšovat marže.

O cenách potravin budeme informovat i nadále. Přidejte si nás na facebooku, ať vám nic neunikne.

Foto: Shutterstock, zdroj: idnes.cz

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
58 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
Miroslav
2 let

Tak budeme méně kupovat a krapet zchudneme, no a co?

Lucie
Lucie
2 let

Už ted máme,co dělat abychom jako rodina přežili,jste vůbec normální?

Luboš
Luboš
2 let

Zdražuje se hlavně zlodějským maržím nenažraných obchodní ků a prodejců, v tom je ten hlavní problém.

Ivana
Ivana
2 let

Čekala jsem to. Zdražení je totiž výsledek hospodaření EU. No tak nebudeme mít co žrát, hlavně že po nás zbydeou cyklistické ztezky a rozhledny. Protože zemědělství podporováno nebylo a ani nebude. Vyšší mocnosti potřebuji mít Evropu vylidnenou. A na podzim přijde další lhaní o smdtelne nemoci a mrazacich na ulicích a je hotovo. Frcet budou zase tecky. Takže dík eurohujerum, dík vládám, které tohle propustili a velký dík…. Jaký lid, taková vláda.

Petr
Petr
2 let

Je mi z této vlády na blití vše se zdražuje a mzdy zůstávají stejné hlavně že v PS mají za naše daně žranice jako nedávno . jediné řešení svrhnutí fialové vlády ,

Karel
Karel
2 let

Holt budu kupovat jen základní potraviny a nic jiného

Mirka
Mirka
2 let

To snad už je moc chtěla bych tu naši vládu vidět jak by měsíčně žila za těch pár korun co dostávají důchodci a když je důchodce sám a musí vše platit,když bere jenom dávám příklad 14 000 Kč a má za to žít,to si ta naše vláda neuvědomuje hlavně že oni mají sta tisíce to se jím žije

Jiří
Jiří
2 let

No to je hnus. Důchodci, invalidé a samoživitelky jsou vyřízení.

Jiřina
Jiřina
2 let

No to už se všichni zbláznili

Monika
Monika
2 let
Reply to  Jiřina

Tak covid nezabral tak jak si nahoře přáli tak nás teď nechají hladovět i z dětmi! Já jim tleskam!

Eva
Eva
2 let

DRAHÁ ELEKTŘINA, PLYN, TEPLO, POTRAVINY, DAŇ Z NEMOVITOSTI NÁRŮST O 100%, KDE NA TO BRÁT? A CO SAMOŽIVITELKY, DŮCHODCI NEBO TI, CO BYDLÍ SAMI? A VLÁDĚ JE TO JEDNO. NA ROZDÍL OD JINÝCH VLÁD V OKOLNÍCH STÁTECH. NAŠE VLÁDA-HNUS.

Aládin
Aládin
2 let
Reply to  Eva

Co si lidé zvolili to mají ☹️. Výrobní cena elektřiny 20halířů za kWh. Ovšem my to kupujeme přes skopčáckou burzu za 8kč. K zákazníkům se to dostane za 13kč. Plyn ten je v zádeli, tam taky musíme počkat co nám milostivě naší přátelé z Deutschland nechají a cena je taky ve hvězdách. Vláda bez odborníků, se samými nepoužitelnými šasky jde proti lidem a směje se jim do ksichtu. Hnus tahle doba. Ještě že máme mír. Zatím.

Roman
Roman
2 let
Reply to  Aládin

Lipskou burzu nemůžete srovnávat a nebo přiřazovat k německým občanům. Ty s burzou nemají nic společného, kromě toho že i jim se vše zdražuje. Nákupní košík je v podstatě stejný,

Hanka
Hanka
2 let
Reply to  Eva

Pravda a velká p.Evo !Oni platy mají,aby přežili !! Z našich platů ,👎.Hlavně,že se dávají peníze jinam !! A naši lidi a hlavně děti??!!! Hamba jim !!A to museli dát 5 stran dohromady ,aby porazili 1p.Babiše😆 A ještě se naparují😂😂

Last edited 2 let by Hanka
Ilona
Ilona
2 let
Reply to  Eva

Lidi u voleb přece věděli, co a koho volí? Vláda je přesně taková, jak bylo zřejmé, že bude. Jak řekla Pekarova: stát tu není od toho, aby se staral o lidi.

Monika
Monika
2 let
Reply to  Eva

Ty nahoře snad strádat nebudou!

Šárka
Šárka
2 let
Reply to  Eva

Hladomor na cestě.