Potichu začíná masivní zdražení. Dodavatel se prořekl, o kolik zdraží jednotlivé potraviny, těžko tomu uvěřit

V současné době řeší svět celou řadu různých problémů, avšak jeden z nich začíná velmi výrazně vyčnívat. Je jím zdražování prakticky všeho, na co jen pomyslíme. Od energií přes bydlení až k potravinám. Zatímco ostatní věci už si svůj masivní nárůst odbyly, v případě potravin se dostaví až s určitým zpožděním. Jisté ale je, že nás nemine.

Citlivá položka

Potraviny představují specifickou část rozpočtu domácností, protože u většiny z nich dominují. Také proto jsou lidé na jejich cenu výrazně citliví. Výrobci se tak snaží do poslední chvíle držet ceny stabilní a raději si ukrajovat ze svých marží, dokud to jen jde. Díky tomu lze vykrýt náhlé výkyvy v cenách vstupů, které se však musí v dohledné době vrátit zpět. To se však tentokrát nestalo a ceny energií zůstaly vysoké a do toho tu je ještě tlak na vyšší mzdy.

Určitou zátěž tak výrobci potravin i obchodníci na zákazníky už přenesli. Jak se ale obě skupiny shodují, dosud šlo spíše o kosmetické zvýšení cen, jakkoliv se to tak lidem nemusí zdát, protože ti si už dnes stěžují na to, jak rychle ceny potraviny stoupají. Ale to byl skutečně jen začátek.

Máme informace z několika potravinářských firem, které už jen hledají vhodný čas k tomu, kdy ceny svých výrobků razantně navýšit. Potvrzuje to ostatně i šéf české agrární komory Jan Doležal, podle kterého se v krátké době dojde ke zdražení o přinejmenším 50 %, ale spíše více.

Pod tím si možná tolik nepředstavíme, ale když vyjdeme ze současných cen a oněch přinejmenším padesát procent si k tomu připočítáme, dostaneme se na ceny, které nás ještě letos s největší pravděpodobností čekají. V některých případech jsme ceny stanovovali i na základě rozhovorů s potravináři z daných sektorů.

Foto: Shutterstock

Odhadované ceny potravin po velkém zdražení

  • 1 rohlík – 6 Kč
  • Konzumní chléb (1600 gramů) – 50 Kč
  • 100 gramů šunky – 55 Kč
  • 1 kostka (250 gramů) másla – 90 Kč
  • 1 litr mléka – 50 Kč
  • 1 kilogram mouky – 50 Kč
  • 1 kilogram brambor – 70 korun
  • 1 kilogram prsních kuřecích řízků – 220 Kč
  • 1 kilogram hovězího zadního – 400 Kč
  • 1 kilogram lososa – 800 Kč

Bohužel, s tím, že toto zdražení nastane nejde už dnes příliš co dělat. To už se odehrálo v minulosti a teď už se jen čeká, jak to co možná nejlépe promítnout do konečných cen.

Pokud se ale ještě donedávna zdálo, že půjde o jednorázový šok, dnes už je stále pravděpodobnější, že inflace a tedy zdražování, budou kontinuálně pokračovat dále, protože se je vůbec nedaří krotit

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
12 dní

Dnes už stojí 1kg chleba 45kč

Jenda
Jenda
12 dní

Odhadovatlze cokoliv . Silne pochybuji, ze za ty penize to lidi koupi. Proste tyto potraviny zustanou lezet a at si je namazou na prsa .