Potichu začíná masivní zdražení. Dodavatel se prořekl, o kolik zdraží jednotlivé potraviny, těžko tomu uvěřit

V současné době řeší svět celou řadu různých problémů, avšak jeden z nich začíná velmi výrazně vyčnívat. Je jím zdražování prakticky všeho, na co jen pomyslíme. Od energií přes bydlení až k potravinám. Zatímco ostatní věci už si svůj masivní nárůst odbyly, v případě potravin se dostaví až s určitým zpožděním. Jisté ale je, že nás nemine.

Citlivá položka

Potraviny představují specifickou část rozpočtu domácností, protože u většiny z nich dominují. Také proto jsou lidé na jejich cenu výrazně citliví. Výrobci se tak snaží do poslední chvíle držet ceny stabilní a raději si ukrajovat ze svých marží, dokud to jen jde. Díky tomu lze vykrýt náhlé výkyvy v cenách vstupů, které se však musí v dohledné době vrátit zpět. To se však tentokrát nestalo a ceny energií zůstaly vysoké a do toho tu je ještě tlak na vyšší mzdy.

Určitou zátěž tak výrobci potravin i obchodníci na zákazníky už přenesli. Jak se ale obě skupiny shodují, dosud šlo spíše o kosmetické zvýšení cen, jakkoliv se to tak lidem nemusí zdát, protože ti si už dnes stěžují na to, jak rychle ceny potraviny stoupají. Ale to byl skutečně jen začátek.

Máme informace z několika potravinářských firem, které už jen hledají vhodný čas k tomu, kdy ceny svých výrobků razantně navýšit. Potvrzuje to ostatně i šéf české agrární komory Jan Doležal, podle kterého se v krátké době dojde ke zdražení o přinejmenším 50 %, ale spíše více.

Pod tím si možná tolik nepředstavíme, ale když vyjdeme ze současných cen a oněch přinejmenším padesát procent si k tomu připočítáme, dostaneme se na ceny, které nás ještě letos s největší pravděpodobností čekají. V některých případech jsme ceny stanovovali i na základě rozhovorů s potravináři z daných sektorů.

Foto: Shutterstock

Odhadované ceny potravin po velkém zdražení

  • 1 rohlík – 6 Kč
  • Konzumní chléb (1600 gramů) – 50 Kč
  • 100 gramů šunky – 55 Kč
  • 1 kostka (250 gramů) másla – 90 Kč
  • 1 litr mléka – 50 Kč
  • 1 kilogram mouky – 50 Kč
  • 1 kilogram brambor – 70 korun
  • 1 kilogram prsních kuřecích řízků – 220 Kč
  • 1 kilogram hovězího zadního – 400 Kč
  • 1 kilogram lososa – 800 Kč

Bohužel, s tím, že toto zdražení nastane nejde už dnes příliš co dělat. To už se odehrálo v minulosti a teď už se jen čeká, jak to co možná nejlépe promítnout do konečných cen.

Pokud se ale ještě donedávna zdálo, že půjde o jednorázový šok, dnes už je stále pravděpodobnější, že inflace a tedy zdražování, budou kontinuálně pokračovat dále, protože se je vůbec nedaří krotit

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
12 dní

Nevěřím, že by byla koalice pětky nezodpovědná, debilní a dopustila by tento stav růstu. Ale mýlit se můžu. Navíc abych se zde přiznal, já raději jezdím nakupovat do Rakouska, vzdálenost od mého bydliště je pouhých 12 km. I když ceny jsou tam také vyšší, ale proti Česku ne tolik, takže ušetřím v přepočtu nějakou tu tisícovku.

Tom C.
Tom C.
12 dní

Je to nesmysl, lidí omezují spotřebu. Za takové ceny naší výrobci krachnou A já si zalozim firmu na dovoz potravin z Německa.

Dana
Dana
12 dní

Bude to znít vůči některým blbě.Ale zaplať pánbůh, že neplatim nájem, nemám děti a jezdím kamionem.To co s námi dělaj, potěš koště!

Jaroslav
Jaroslav
12 dní

Konečně si lidi uvědomí že nejdražší na světě je jídlo .nám na vesnici je hej , zásobit se na zimu není problém ale co lidi Ve městech začnou se žrát smí mezi sebou

Vladislava
Vladislava
12 dní

Krásný podvečer, tak se ptám kde jsou ti lidé co stavkovali kvůli nošení rousek? Proč nestavkuji dneska za zdražování?

Jenda
Jenda
12 dní
Reply to  Vladislava

A co jako udelaji? Stavkovat za posileni boje proti Putinovi a jeho zdrazovani smysl ma. Jinak placate debilni kraviny.

Zdeněk
Zdeněk
13 dní

Ano,zdrazeni ale bezdůvodně.Viz uniklý dokument Rabitu Trhovy stepanov,jde maji odhad zvyseni nákladů o cca 10% ale prodejni ceny o 100% např u psenice.Marze navysena na trojnasobek. Oligarchové se ukazuji.Hold budeme nuceni vice jezdit do Polska ale i Německa na velke nakupy.Uz ted te to obrovsky rozdil.

Jenda
Jenda
12 dní
Reply to  Zdeněk

Ty vase info ze zdi zachodku vasi putiky jsou na prvni pohled hloupost. Psenice asi 3 x drazsi, energie nejmene 2x, ostatni vstupy asi 2x a vice. To je vasich 10%? Nechlastejte, nebudete takovy trotl

Iris
Iris
11 dní
Reply to  Zdeněk

Polsko zdražuje už teď a Německo udělá totéž – máte v hlavě mozek, nebo piliny?

Toscana
Toscana
13 dní

Lidí,nebuďte blbí. K něčemu podobnému není důvod. Tohle je šíření poplašné zprávy a je třeba těmto komunistickým výkřikům udělat přítrž. Je tento web napojen na Kreml?

Mirek
Mirek
13 dní
Reply to  Toscana

Není napojen na Kreml, ale na Washington a malý Brusel

Iris
Iris
13 dní
Reply to  Toscana

Kéž by to byly jen komunistické výkřiky a poplašné zprávy, jenže realita může být ještě horší. Zkuste si představit, kolik výrobních závodů závisí na plynu a když plyn zdraží, zdraží zákonitě i výrobky. Elektřina – to samé. Voda – totéž. Veškerá doprava zdražila a ještě asi zdraží – máte ponětí, co všechno se dneska dováží? Těžko nám to tu bude někdo vozit zadarmo. A to mám teď na mysli jen potraviny… A už s tím zasraným Kremlem a Ukrajinou dejte pokoj. Spousta lidí má zahrady, na kterých si pěstují jen anglický trávník a pár okrasných keřů – nejlépe jehličnatých –… Číst vice »

Jembo
Jembo
13 dní

Inflace je celosvětová,ale u nás to zavinila Fialova vláda.Hazi peníze z helikoptéry ovšem jenom pro Ukrajince.Fialova vláda svým daňovým poplatníkům bere a dává Ukrajincům a kdo přijde a má Ukrajinský pas.Pryc s vládou Fialovi vlády.Jsou to zloději a jenom zadluzuji nejvíce v historií.Pane profesore asi vás nenaučili počítat.

sofinka
sofinka
13 dní

Budeme kupovat jen nezbytné. Jíst se musí, už teď po pandemii chodíme méně často do obchodu. Ráno po noční směně již nekupuji koláčky pro děti ,více peču doma.Oblečení nakupujeme na e-shopu (včetně náctiletých dcer). Teď už zbývá oprášit starou Veritasku (šicí stroj)a časopisy Burda a směle kreativním nápadům, takže využiji i zásoby látek co mám.

Iris
Iris
13 dní

No, to ještě bude veselé. Z toho seznamu se mně týká hlavně chleba, máslo a mouka – možná brambory, pokud se mi je nepodaří vypěstovat v dostatečném množství. Zbytek řeším už dávno nákupem u soukromníků.
Ten dopad na lidi bude hodně tvrdý.

Rico
Rico
13 dní
Reply to  Iris

Ale musíme se uskromnit, soudruzi za oceánem vědí co dělají. Na kolena!

Iris
Iris
13 dní
Reply to  Rico

Hm, tak nevím, to uskromňování – ledaže bychom začali chovat červy (některé si člověk přinese už s tou moukou – proto asi tak zdraží – holt proteiny…) sbírat na loukách cvrčky a kobylky, žrát plevel (tráva bude drahá) a hlavně se budeme asi muset naučit loupit…