V Česku zkrachoval velký prodejce potravin. Končí divoce, nasekal obří dluhy

Něco podobného v České republice už dlouho nepamatujeme. Končí velký zavedený obchodní řetězec, který měl početnou skupinu zákazníků. Jde o síť supermarketů Iceland, které mají základnu ve Velké Británii. V Česku ale v posledních letech masivně expandoval, postupně otevřel 11 poboček a snažil se přesvědčit zákazníky o tom, že mražené potraviny mohou být kvalitní.

Postupně se zavíralo

Teď už je ale jasné, že to nebude úspěšný příběh. Už před pár týdny bylo jasné, že se něco děje. Iceland bez vysvětlení uzavřel několik svých prodejen, do dalších přestal doplňovat zboží a zákazníci přišli také o možnost nakoupit si v oblíbeném e-shopu. Firma tehdy ještě nechtěla oficiálně přiznat, že končí. Mluvila spíše o určité formě restrukturalizace.

Pokud se tato vůbec zvažovala, byla zjevně označena za nemožnou, protože teď Iceland končí oficiálně, a to nepříliš hezkým způsobem. Mateřská firma ICL Czech totiž sama na sebe podala insolvenční návrh. Znamená to, že nemá na pokrytí svých závazků a její britská matka se k tomu také nemá.

Foto: Shutterstock

Důvody neúspěchu

Firma nasekala dluhy v celkové výši 38,4 milionu korun. Nejvíce jich má u České správy sociálního zabezpečení a pražského finančního úřadu. Zjevně tak za své zaměstnance v poslední době nehradila sociální pojištění ani neplatila daně. To není zrovna důkaz ukázkového podnikání. V případě takto zavedené firmy, která má navíc v zahraničí velké jméno, by se dal očekávat kultivovanější odchod.

Sama společnost označuje za důvody svého neúspěchu především pandemii a pak také odchod Velké Británie z Evropské unie, což výrazně ztížilo logistické operace a dodávky zboží. Například Marks and Spencer, který rovněž prodává potraviny, se s tím však dokázal vypořádat. Je tu tedy možná ještě další důvod, a to, že si produkty Icelandu nikdy srdce českých zákazníků tak úplně nezískaly.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Luboš
Luboš
2 let

Velkej? Tady v okolí 5o km jsem nezaznamenal ani jeden.

Iris
Iris
2 let

Nějak jsem existenci tohoto obchodního řetězce nezaznamenala – možná je to tím, že v marketech nakupuju minimálně – nebo v okolí prostě není – takže mi ani nebude chybět…

Jan
Jan
2 let

Český Iceland nemá s britským Icelandem od brexitu nic společného.Byl prodán českému podnikateli,který jej v podstatě vytuneloval.O tom není v článku ani zmínka…

Blb holohlavy
Blb holohlavy
2 let

A která prosím? Tesco?

sofinka
sofinka
2 let

To máme tak nastavenou legislativu..
To co prochází zahraniční firmě by české firmě dlouhodobě neprocházelo.

Jiří
Jiří
2 let

Iceland strašně levné ceny vysoká kvalita rád jsem tam nakupoval hotovky jídla jedna libra ………luxus