Potraviny, které prodlouží život. Zejména mužům

Říká se, že ženy dbají o své zdraví o mnoho více než muži. Dámy jedí více zeleniny, ovoce a muži si spíš užívají chuť a sytost masa. To je sice plné bílkovin a tuků, které muži potřebují pro sílu a energii, ale stále by neměli zapomínat, že všeho moc škodí. Pokud je jídelníček muže složen především z masa, rohlíku a uzeniny, nejedná se přímo o ukázkový jídelníček. Netvrdíme, že by si každý muž měl denně připravovat saláty z čerstvé zeleniny a přejít na vegetariánskou stravu, ale měl by do své stravy zařadit i ostatní potraviny, které jsou pro tělo přínosem. Nezapomínejte, že pouze pestrá strava a dostatek pohybu je to, co vás dlouhodobě udrží v kondici.

Ořechy všeho druhu

Mandle, pistácie, para ořechy, ale také vlašské ořechy, které si můžete nasbírat u polních cest, poskytují tělu důležité antioxidanty a prospěšné tuky. Doporučujeme ořechy zařadit do jídelníčku až třikrát do týdne. Výživoví poradci se shodují, že množství ořechů, které bychom v jeden den měli přijmout, je přibližně jedna dlaň. Nasypte si do dlaně ořechy a tolik, kolik se vám jich tam vleze, tolik si dopřejte. 

Tučné ryby

Ryby jsou bezpochyby zdravé a lehce stravitelné. Obsahují velké množství minerálních látek a především omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité jako prevence proti onemocnění cév a srdce. Udržují funkce mozku v kondici a zdraví prostaty. Pokud patříte mezi lidi, kteří si dopřejí raději rybu od nás z Česka, doporučujeme kapra obecného nebo pstruha duhového či tolstolobika bílého. 

Foto: Shutterstock

Ovoce a zelenina v červené barvě

Je již dlouhou dobu známo, že červená zelenina je bohatá na lykopen, který se řadí mezi silné antioxidanty. Chrání buňky v těle, mozek, zrak a zlepšuje zdraví srdce. Také bychom neměli zapomenout zmínit, jaký přínos má lykopen pro zdraví mužů. Dokáže výrazně snížit vznik benigní prostatické hyperplazie, což je nemaligní zvětšení prostaty. Zahrňte do své stravy červené zelí, rajčata, v letní sezóně meloun, papriky, mrkev, grapefruit a jiné. 

Diskutovaný olivový olej

Poslední dobou je olivový olej velmi diskutovaný. A lze tedy říci, že pokud koupíte olivový olej ve skle, který je panenský a nerafinovaný, uděláte pro své zdraví něco prospěšného. Takový olej totiž pomáhá s tvorbou testosteronu, který podporuje tvorbu spermií. To ovšem není vše. Také podporuje produkci červených krvinek a kostní tkáně. Je také bohatý na důležité živiny, jako je vitamín E, sodík, draslík, fosfor a mnoho jiných.

Foto: Shutterstock, zdroj: Eatthis

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments