Potraviny, které urychlují stárnutí organismu. Pokud nechcete mít tělo seniora, nejezte tato jídla, varuje dietolog

Nezdravý životní styl se může projevit v různých rovinách. Pochopitelně škodí jednotlivým orgánům, které může dostat do vážných problémů. Kromě toho ale přispívá také k urychlení stárnutí organismu jako celku. Už poměrně mladý člověk tak může mít po dlouhodobé konzumaci nezdravých potravin tělo seniora.

Potraviny, které tělo poškozují

Ačkoliv se na tento aspekt často zapomíná, je velmi podstatný a měl by hrát klíčovou roli v tom, abychom se stravovali co možná nejzdravěji. Odborníci se snaží apelovat na veřejnost, aby se škodlivým potravinám vyhýbala. Znovu to zopakoval například dietolog Michail Ginzburg. “Pokud budete konzumovat jednotvárná jídla s převahou smažených pokrmů, je to špatná volba z hlediska rychlého stárnutí organismu,” uvedl Ginzburg.

Jmenoval také potraviny, které za předčasným stárnutím těla stojí. Jde především o smažené pokrmy, jídla s vysokým obsahem cukru a rychlých sacharidů, červené maso a také oleje bohaté na omega-6 mastné kyseliny, které na rozdíl od omega-3 mastných kyselin nejsou pro tělo prospěšné.

Pokud bychom si to měli představit v konkrétních potravinách, potom jsou hlavními škůdci především výrobky z bílé mouky jako rohlíky, bílý chléb, bagety, ale také margaríny, rýže, brambory či třeba slunečnicový olej.

Foto: Shutterstock

Stárnutí můžete mít pod kontrolou

Tyto potraviny přispívají k rozvoji hypertenze, tedy vysokého krevního tlaku, aterosklerózy, cukrovky a nádorů. To vše jsou svým způsobem projevy předčasného stárnutí organismu. Pokud bychom chtěli docílit opaku, měli bychom jíst co možná nejpestřejším způsobem a zásadně se vyhýbat smaženým jídlům.

Pokud jde přitom o předčasné stárnutí organismu, řeč je obvykle o biologickém věku, který se liší od věku chronologického a je poměrně obtížné ho odhadnout. V podstatě vyjadřuje, jakým způsobem vaše tělo zestárlo v důsledku faktorů životního stylu, jako je právě stravování, ale také třeba kouření, vystavení slunci či životnímu prostředí. Ve skutečnosti tak vaše tělo může být starší, než kolik říká váš věk. V zásadě jde ale o dobrou zprávu, protože do určité míry může mít každý člověk stárnutí pod kontrolou. Pokud ho chcete přibrzdit, je pro to ale pochopitelně třeba něco udělat. Například začít jíst zdravě, cvičit a zbavit se zlozvyků.

Foto: Shutterstock, zdroj: Eatthis

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments