Potraviny, které vyvolávají depresi. Lidé o tom neví a mají neustále špatnou náladu

Depresí trpí stále více a více lidí. Jídlo ji sice nedokáže vyléčit, ale pokud určité potraviny budete jíst častěji a jiné zase naopak méně často, můžete příznaky deprese zmírnit.

Proč si dávat na stravu pozor? Protože věda dospěla k názoru, že lidé, kteří se zdravým stravováním zaobírají, lépe zvládají svou depresi. Studie z roku 2017 dokázala, že stav lidí se středně těžkou až těžkou depresí se zlepšil, když po dobu tří měsíců absolvovali nutriční poradenství a jestli zdravěji. To znamená čerstvé potraviny s vysokým obsahem živin. Na talíř naopak nesměly zpracované potraviny, sladkosti a smažené. Čemu se máme vyhnout my?

Alkohol?

Ač v Česku máme pocit, že bez alkoholu se téměř bavit nedá, je evidentní, že mezi alkoholem a duševními problémy existuje přímá souvislost. Samozřejmě, že se bavíme o nestřídmém pití, nicméně alkoholické nápoje mohou zhoršit či spustit nové záchvaty deprese a úzkosti. Proto je dobré si alkohol dopřávat sporadicky a nikdy jím neřešit duševní problémy.

Cukr, mouka, sladkosti aneb stop rafinovaným potravinám

Už jste slyšeli o rafinovaných potravinách? Jedná se potraviny, které jsou procesem zpracování zbaveny podstatných živin. Proč? Aby déle vydržely, lépe chutnaly a vypadaly. Z příkladů můžeme uvést bílý cukr, bílou mouku, klasickou bílou rýži, škroby, oleje, tuky a všechny zpracované potraviny jako jsou sladkosti nebo třeba rychlé občerstvení. Rafinované potraviny se mohou pochlubit vysokým obsahem kalorií, zato nízkým obsahem živin.

Studie dokázaly, že deprese s větší pravděpodobností hrozí lidem, kteří dají přednost zpracovaným potravinám oproti čerstvým produktům. Řeč je hlavně o cukrovinkách. Při jejich konzumaci se totiž hladina energie v těle rychle zvýší, pak ale stejně rychle klesne. To nepůsobí dobře na naši tělesnou schránku, ani na naše nitro.

Foto: Shutterstock

Fast food, sušenky, brambůrky – vyhýbejte se trans tukům

Polotovary, cukrovinky, zpracované potraviny – to vše obsahuje tzv. trans tuky, tedy nenasycené tuky, které nejsou pro naše tělo vhodné. Kromě toho, že nejsou výživné, tak jsou nebezpečné pro naše srdce a cévy, zvyšují hladinu nezdravého cholesterolu a riziko vzniku diabetu 2. typu. A co víc, mohou ovlivnit funkci mozku a zhoršit tak příznaky deprese.

A co depresi zmírňuje?

Ve zkratce? Hlídat si jídelníček se vyplatí jak pro naše tělo, tak duši. A abychom zakončili pozitivně, jaké potraviny do jídelníčku zařadit, abyste se cítili v lepší psychické kondici? Brazilské ořechy, mořské ryby, vejce, dýňová semínka, hořkou čokoládu, kurkumu, heřmánek, jogurt a zelený čaj.

Foto: Shutterstock, zdroje: WebMD, PsychCentral

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments