Potraviny, které zabrání tvorbě předčasných šedin ve vlasech

Přestože šedivění vlasů se odvíjí zejména od genetiky, i tak můžete udělat něco proto, aby k němu nedošlo předčasně. Začněte správnou výživou.

Šedivé vlasy jsou součástí procesu stárnutí, kdy tělo produkuje méně pigmentu melaninu, který dává vlasům barvu. Strava bohatá na ovoce a zeleninu proti šedinám nestačí. Pokud však tělo trpí nedostatkem výživných látek, dojde k předčasnému šedivění. Dbejte také na správný výběr ovoce a zeleniny.

Potraviny s obsahem vitamínu B-9

Vitamín B-9 neboli kyselina listová vede ke krásné barvě vlasů a jeho nedostatek vede k předčasnému šedivění. Mezi další příznaky nedostatku kyseliny listové patří únava, bolesti v ústech a oteklý jazyk. Dospělí potřebují 400 mikrogramů kyseliny listové denně a těhotné a kojící ženy 500 až 600 mikrogramů denně. Tmavá listová zelenina, například špenát, má vysoký obsah kyseliny listové, stejně jako avokádo, růžičková kapusta, kořenová zelenina, pomerančový džus nebo luštěniny.

Foto: Shutterstock

Potraviny bohaté na železo

Špenát, brambory, fazole, čočka, rozinky, sušené švestky a šťáva ze švestek jsou dobrým zdrojem železa. Doporučená denní dávka železa je 8 miligramů denně pro dospělé muže a 18 miligramů pro ženy a těhotné potřebují 27 miligramů. Podle studie publikované v roce 2012 v publikaci Biological Trace Element Research je nízká hladina železa spojena se brzkým šedivěním. Vědci zde zkoumali účinky nízké hladiny mědi, zinku a železa a jejich vliv na předčasné šedivění.

Potraviny bohaté na měď

Čočka, brambory, houby, tmavá listová zelenina a sušené ovoce, jako švestky jsou zdrojem mědi. Měď je nutná pro některé enzymy včetně tyrozinázy, potřebné pro produkci pigmentu melaninu. Doporučená dávka mědi ve stravě je 900 mikrogramů denně pro dospělé, 1 000 pro těhotné a 1 300 mikrogramů pro kojící ženy.

Foto: Shutterstock

Další příčiny šedivých vlasů

Šedivé vlasy jsou často výsledkem vystavení toxinům a přirozenou součástí stárnutí. Může jít i o důsledek nerovnováhy hormonů a stresu, které zvýší množství peroxidu vodíku ve vlasech a způsobit jejich samovolné odbarvení, nehledě na věk. Obecně vlasy začnou šedivět díky vaší genetice.

Foto: Shutterstock, zdroj: livestrong.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments