Jak poznat alergii na bílkovinu z kravského mléka?

Potravinové alergie mohou být různé. Někomu vadí lepek, jinému ořechy. U malých dětí je nejčastější alergie na bílkovinu z kravského mléka. Příznaky mohou být shodné i s dalšími problémy a nemocemi, proto je potřeba udělat nejprve eliminační test.

Kdy se může projevit alergie na bílkovinu z kravského mléka?

Alergie na bílkovinu z kravského mléka se nejčastěji projevuje u dětí od narození do tří let věku, kdy obvykle ustupuje. Až 90% dětí toleruje po dosažení tří let kravské mléko bez obtíží.

S bílkovinou z kravského mléka se setkávají i kojenci a to v případě, že matka konzumuje mléčné produkty. První projevy se tedy mohou objevit již krátce po porodu, výjimečně do druhého týdne po narození. Nejčastější doba, kdy se u dětí tato alergie projeví je období 2. – 3. měsíce věku.

Jak se alergie na bílkovinu z kravského mléka projevuje?

  • Akutní či chronický ekzém
  • Zvracení, nebo ublinkávání
  • Vyměšovací potíže – zácpa, nebo naopak průjem
  • Koliky
  • Krev ve stolici
  • Poruchy spánku
  • Opožděný vývoj
  • Nedostatečné přibývání na váze
  • Neklid, anémie

Tyto poruchy samozřejmě mohou, ale nemusí signalizovat alergii na bílkovinu z kravského mléka. Mohou být také projevem jiné nemoci, a proto je potřeba vždy konzultovat neobvyklé projevy s pediatrem.

Lékař musí potvrdit alergii tzv. eliminačním testem. Ten probíhá vyřazením podezřelé potraviny a následným pozorováním dítěte. Pokud obtíže ustoupí, je pravděpodobné, že jejich příčinou byla právě zmíněná alergie.

Existuje prevence proti alergii na bílkovinu z kravského mléka?

Pokud víte, že některý z rodičů je na něco alergický, je možné, že dítě po něm alergie zdědí. Proto je potřeba zavádět potraviny do dětského jídelníčku postupně, vždy s odstupem několika dní a při tom pozorovat reakce dítěte. Pokud mu potravina nevadí, je vše v pořádku a můžete vyzkoušet potravinu novou. Pokud se objeví podezřelá reakce, potravinu vysaďte a sledujte, zda reakce zmizela.

V období tzv. imunologického okna, které nastává od dokončeného čtvrtého, do šestého měsíce věku dítěte, se doporučuje přidávat dítěti do stravy potenciální alergeny, aby si na ně postupně zvyklo.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.