Jak vypadala strava našich nejstarších předků? Podívejte se na jídelníček z pravěku

Neutichající hádky vegetariánů, veganů a jedinců, kteří maso milují se točí hlavně kolem tématu, z čeho se pravděpodobně skládal jídelníček našich nejvzdálenějších předků. Na začátek je nutné uvést, že období pravěku nebylo ani zdaleka krátké. Návyky se měnily díky různým faktorům a lidé se přizpůsobovali okolí a klimatickým změnám.

Vznik rodu Homo sapiens

Jelikož k vývoji člověka existují zatím jen více či méně uvěřitelné teorie, nemůžeme s jistotou určit, kde stojí začátek lidské existence. Pokud se odrazíme od rodu Homo sapiens, budou naše představy už o něco zřetelnější.

Počátky vývoje Homo sapiens můžeme zařadit do rozmezí dvě stě až tři sta tisíc před naším letopočtem. Jedná se o dobu, kdy byla planeta v tzv. době ledové. Nejednalo se o celkové zalednění Země, jak bylo v minulosti často zvykem, ale o střídání chladných a o něco teplejších období. Právě díky tomu se mohl člověk plně oddat vývoji, pilně se rozmnožovat a zmnohonásobit svůj počet.

Pravda se skrývá v jeskyni

Umění pravěkého člověka nám do dnešní doby zanechalo jasnou zprávu. Stěny mnoha jeskyní jsou pokryty malbami zvěře (medvědů, sobů, koní, mamutů, zajíců) a symbolů, což jasně naznačuje, že pravěký lovec využíval magii a snažil se svými výtvory zvýšit možnost úspěchu při lovu. Jelikož hon na divou zvěř není jednoduchou činností a pasti na mamuty vykopané do země jsou jen výplodem fantazie knižních autorů, můžeme se domnívat že přijímali i rostlinou stravu. 

Z lovce se stává zemědělec

Díky zaledněné části Země mohli ještě před dvaceti tisíci lety před Kristem lidé přecházet do Ameriky po pevnině. Vše se však změnilo s příchodem teplejšího klimatu přibližně před deseti tisíci lety. Toto teplé období pociťujeme stále. Pro člověka byla tato doba velkým mezníkem. Z lovců se pomalu a jistě začali stávat zemědělci, a s tím jde ruku v ruce také změna stravy. Převážně masitý jídelníček nahradily produkty domestikovaných zvířat a plodiny z polí. Lidé se teprve začali učit, jak opečovávat své pozemky a tato starost s nimi jde dodnes.

Názory se rozcházejí

Současný člověk se vlivem těchto různých změn dostal do bodu, kdy je pro něj možné přijímat dohromady rostlinnou i živočišnou stravu. O tom jaké má tato strava dopady na zdraví se stále přou odborníci a stále nebyla nalezena shoda.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Tereza Hotovcová

Narodila se v devadesátých letech do světa veřejného internetu, prostřednictvím něhož se stala redaktorkou a s pomocí střední školy také grafickou designérkou. Nyní je studentkou UK, kde se věnuje historii, umění a náboženství. Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

30
Komentujte

avatar
14 Komentářová vlákna
16 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
24 Autoři komentářů
TerezabieličankalidaRadimNaďa Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Radim
Host
Radim

Líbí se mi, jak se uvádí jako důkaz “masitého” stravování našich předků spousta nálezů kostí a kůží v jeskyních kde předkové žili. Nikoho nenapadlo, že třeba takové zbytky ovoce, semen, kořenové zeleniny se nemohou dochovat do dnešních dob? Že se již dávno rozpadly? Že toto je důvod proč najdeme pozůstatky kostí zvířat a ne plodů? Takže na těchto nálezech stavěné tvrzení, že pračlověk jedl převážně maso není nijak prokazatelné.

lida
Host
lida

Ale jistěže se našly zbytky rostlin a zejména plodů. Ony totiž existují i zkamenělé fekálie pravěkých lidí, kde se dají semena rostlin najít. Existuje i pravěký člověk Ötzi, Obsah jeho žaludku a střev prokázal jeho poslední jídlo. Kamzičí a jelení maso, kořínky, ovoce a něco z pšenice jednozrnky-placku nebo kaši. V jeho blízkosti se našla semena máku, pšenice, pecky z trnek a různá semínka volně rostoucích plodů. Také bylo zjištěno, že Ötzi byl netolerantní vůči laktóze- byl tedy lovec, ne zemědělec.

Naďa
Host
Naďa

Všechno, co se týká pravěku, jsou jen domněnky.

Holka
Host
Holka

A to se ví jistě, že tehdy lidé lovili zvěř?
To, že si zvířata malovali na stěny jeskyně, mi jako důkaz nepřijde. To může mít přece i jiné významy.
Zajímá mě to 🙂

Ilona
Host
Ilona

nevím, jestli by slečnu měl omlouvat nízký věk, ale my jsme se učili už na základce, že člověk je všežravec a jí jak rostlinnou, tak masitou stravu.. odpovídá tomu jak chrup, tak i zažívací ústrojí..

ach, ti vědci.. někdy by se opravdu měli vrátit na zíkladku

Valentýn
Host
Valentýn

Jak vypadala strava našich nejstarších předků?
Zase se někdo snaží dělat chytráka.

Eman Fiala
Host
Eman Fiala

Nevím, jestli pračlověk dělal jámy na mamuty, ale mohl k tomu využívat různé propadliny a podobně. Je snadné tvrdit, že vykopat takovou jámu je velmi pracné, ale zkoušeli jste někdy dohnat mamuta? Takže jenom dohady a protože se nenašla v žádné jámě jáma na mamuta, tak zkrátka nebyly. Člověk, kdyby se stále jen nestaral pouze o to co mu to vynese, vezměte příklad, na americkém kontinentu se do objevu Evropany žilo jako v době kamenné, v některých lokalitách tak žijí dodnes kmeny v jižní Americe a nikdo to nezkoumá, raději se zabýváme existencí jam na mamuty. A to ještě je… Číst vice »

Tereza
Host
Tereza

Amerika byla před vypleněním evropany země s bohatou kulturou a mnoha vyspělými národy. Že původní Američané nebydleli ve městech, ale volili osadový způsob ubytování ještě neznamená že byli na úrovni doby kamenné. Fakt, že tolik lidí věří že to byla banda divochů je dán jen tím, že je takto kolonizátoři popisovali a taky tím, že z učebnic dějepisu systematicky vynecháváme informace o tom, jaká zvěrstva tam “osadníci” páchali. Jeden za všechny- věděl jste, že syfilis je původně americké onemocnění? Nicméně postihující jen lamy? A víte kdy se přeneslo na člověka? PO kolonizaci evropany. Takže ten Váš vyspělý evropan (na rozdíl… Číst vice »

fRANTIŠEK
Host
fRANTIŠEK

Slečno studentko UK, píše se “PŘED NAŠÍM LETOPOČTEM, případně PŘ.N.L.” nikoliv “PŘED KRISTEM”.

Eržika
Host
Eržika

Tak pozor. Obojí vtloukají ve 4. třídě mému dítěti do hlavy. Podle osnov je obojí správně!!!!

Zdeněk
Host
Zdeněk

Strava to je složitá věc.Kdybych byl na pustém ostrově s krásnou děvou sám,tak bychom jedli jen kraby,palmové výhonky a ořechy a až bychom to vše snědli ,tak bych zbaštil i tu krásnou děvu.

Cerny
Host
Cerny

Draha paní blogerko. Vic už v sešitu prirodovedy pro 4.ročníky základních škol nebylo??😀😀😀ťuk tuk,kdo tam?ja…..

vera
Host
vera

Mně je celkem jedno, co jedl člověk neadrtálský. Já jím to, co mi nabízí dnešní trh. Maso, vejce, pečivo, zeleninu, ovoce. Jím všechno. Když mi 25 roků a chtěla jsem darovat krev, při vyšetření mi zjistili, že mám málo červených krvinek a paní doktorka mi vysvětlovala, že mám jíst od všeho, střídmě, nedržet žádnou dietu a maso, že je ve stravě člověka důležité.

KatanyKorado
Host
KatanyKorado

…Potom bych viděl jako pravděpodobné, že jste v minulosti prodělala EB-virózu a následně mononukleózu,( podobně jako já ) a doporučil bych vám hlavně očistu jater a jaterních žlučovodů pomocí tzv. “olejové kúry”, konzumaci zázvoru ve všech podobách, křenu, plodu ostropestřce mariánského, občas panenského olivového oleje, letithinu atd.

Segy
Host
Segy

pasti na mamuty vykopané do země jsou jen výplodem fantazie knižních autorů, jak to víte ?

Hugo
Host
Hugo

Segy. Nastudujte si prosím, jakých rozměrů dosahoval mamut. Jaká byla doba. Jaké měli lidé nástroje na vytvoření takové pasti. Pochopíte, že v rámci úspory energie, kterou potřebovali,aby přežili,je to opravdu nesmysl. Potom zjistíte, jak to autorka ví

lida
Host
lida

Jednoduše. Zkuste jelením parohem či dřevěným klackem prokopat zmrzlý permafrost.

bieličanka
Host
bieličanka

Segy žádná fantazie.archeolog Petr Šíma taky říkal,že si neví představit jak lovci mamutů kopali něčím,třeba klem jámu velkou jako obejvák.Neuvědomoval si ,že tá jama bola jeno tak velká,aby do ni zapadl mamut jenom nohami a nemohl ven.Já mám skutečné pravěké foto,jak lidé zabíjejí dinosaura.Taky spadl nohami do jámi a lidé si už s ním poradili.Napište a ja vám foto pošlu.kudryovab@email.cz

Alena Fialová
Host
Alena Fialová

A ten jídelníček je prosím vás kde?

miloš
Host
miloš

lidojed vaří člověka v kotli bez hlavy druhý se ho ptá proč ho vaříš bez hlavy–já mám bezlepkovou dietu

Jiři
Host
Jiři

nejzdravější zelenina je klobása a uzený

miloš
Host
miloš

ale lepší je zelenina pasírovaná přes prase