Pozor na pasivní kouření. Jeho rizika jsou značná

Bylo prokázáno, že dýchání cigaretového kouře je mnohem nebezpečnější, než se původně myslelo. Však život nekuřáka s kuřákem je vystaven několikanásobně vyššímu riziku onemocnění rakovinou plic. Jaký dopad má pasivní kouření na děti a dospělé osoby?

Co je pasivní kouření a proč je nebezpečné?

Jedná se o vdechování kouře z cigaret i jiných tabákových výrobků jinak než jejich kouřením a rovněž veškerá směs kouře, kterou vydechne do ovzduší kuřák z kouřící cigarety, dýmky, doutníku.

Tato směs kouře v prostředí obsahuje více jak čtyři tisíce chemikálií a mnohé z nich jsou nejen škodlivé, ale hlavně nebezpečné pro zdraví. Minimálně na dvě stovky jich je jedovatých a méně jak sto jich je prokazatelně vyvolávajích rakovinu, jedná se například o arzen, benzen, formaldehyd. Nutno zmínit, že k poškození zdraví stačí i malá dávka po velmi krátkou dobu. Kouření nemá negativní vliv na samotné kuřáky, ale na všechny kolem nich.

Zdravotní rizika pasivního kouření

Je prokázáno, že pasivní kouření náleží mezi původce rakoviny plic u nekuřáků. Riziko je zde pochopitelně nižší než u aktivních kuřáků, bohužel se však jedná o riziko, kterému je člověk vystaven nedobrovolně a nezávisle na své vůli. Pasivní kouření nezpůsobuje jen potenciální riziko vzniku rakoviny plic, ale také nemoci dýchacích cest, onemocnění srdce a cévních chorob.

Dále se jedná o snížení plicní funkce. I krátkodobé vystavení pasivnímu kouření se může projevit anginou pectoris, zvýšeným rizikem infarktu myokardu, stejně tak jde dokonce až o 80% zvýšení rizika mozkové příhody.

Dopad pasivního kouření na děti

Nedobrovolnými oběťmi jsou velmi často děti, které jsou svými rodiči vystaveny cigarovému kouři. Nejčastější negativní účinky jsou zaznamenány v podobě zvýšeného rizika zápalu plic, infekcí dýchacího systému, snížení plicní funkce dítěte, chronické dýchací obtíže, zhoršení symptomů u onemocnění, jako je atopický ekzém, alergická rýma, astma, zvýšené riziko zánětu středního ucha.

Existují taktéž důkazy o tom, že expozice sekundárnímu kouři navyšuje riziko náhlého úmrtí kojenců. Děti kuřáků jsou náchylnější ke kašli, chrapotu, dechové nedostatečnosti, trpí více na záněty plic a bývají častěji nemocné.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

3
Komentujte

avatar
2 Komentářová vlákna
1 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
3 Autoři komentářů
MirekVěraHonzaEM Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Věra
Host
Věra

A víte jaké jsou důsledky pasivního chlastání piva ? Dětství v hajzlu , strach, strach o mámu a sourozence, nemožnost a hnusota z hledání partnerů pro život. Tak zase narvěte do televize reklamy na chlast , pivo ať si to děti a mámy užijí !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mirek
Host
Mirek

Jen blb se stane notorikem. A reklama na to nemá vliv.

HonzaEM
Host
HonzaEM

No prostě hnus!

Loading...