Příznaky workoholismu jsou plíživé. Jak je rozpoznat včas?

S workoholismem se v současné době setkáte velice často. Vždyť dnes nejeden člověk chce dosáhnout svého pracovního vrcholu co nejdříve, často obětuje veškerý svůj volný čas pro kariérní růst. Pokud hovoříme o workoholismu, hovoříme o chorobné pracovitosti vedoucí k rozvratu mezilidských vztahů, která dokáže zničit lidské zdraví. Workoholismus často směřuje k depresím a také k nebezpečnému syndromu vyhoření, u něhož si v posledním stádiu můžeme sáhnout i vlastní život.

Workoholismus tedy jednoznačně škodí zdraví. Jedná se o jednu z mnoha závislostí, jež bychom měli umět rozeznat. Prozraďme si proto příznaky, které na workoholismus poukazují.

Práce na prvním místě

Všímáte si, že se práce stává vaší prioritou? Je načase zbrzdit, od práce se trochu oprostit. Pokud člověk upřednostňuje práci před koníčky, před rodinou a domov už zná jen z vlastních vzpomínek, je něco špatně. Postupná rezignace na koníčky i na vztahy ve svém okolí je hlavní příznak workoholismu.

Práci věnujeme čím dál více času

Všímáte si, že v práci trávíte déle času a že vám to vůbec nevadí? Zpozorněte. Je to další příznak workoholismu a je nutné, abyste si dali pauzu. Při větším a delším zápřahu začne váš organismus střádat, sníží se výkonnost, i když si to nebudete chtít připustit.

Neumíte odpočívat

Všímáte si, že neumíte odpočívat? Že vám dělá problém zůstat chvíli v klidu? Že nedokážete přestat myslet na práci? Bohužel vám musíme oznámit, že jste se stali workoholikem. Jestliže ani o víkendech neodložíte notebook stranou a neustále pracujete, dovolenou jste neměli už ani nepamatujete a ani po ní netoužíte, jestliže jste neustále roztěkaní, nervózní, pokud nedovedete mluvit o ničem jiném než o práci, je třeba vyhledat odbornou pomoc, která vám pomůže řešit tento zdravotně velmi nebezpečný problém.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.