Pračka vyžaduje, abyste s ní udělali jednu věc. Pak vydrží desítky let. Stačí minuta a zvládne to každý

Pračku bereme jako nezbytnou součást naší domácnosti. Díky ní máme denně čisté oblečení. Aby to tak zůstalo i nadále, je potřeba se o ni starat. Čemu musíte věnovat pozornost, aby vám dlouho vydržela?

Vyndejte věci z kapes

Do pračky patří pouze oblečení. Ne papírové kapesníčky, drobné mince ani klíče. Vše je potřeba před praním zkontrolovat a vyndat. Papírové kapesníčky se nalepí a oblečení, které pak můžete prát znovu. Ostré předměty pračku zase poškodí. Podprsenky s kosticemi je nutné prát v síťce.

Pračku nepřeplňujte

Nedávejte do pračky více oblečení, než je nutné. Každá pračka má svou kapacitu. Navíc, když budete buben přeplňovat, prádlo se nevypere dostatečně kvalitně. Kupujte kvalitní prací prostředek a používejte množství, které se má. Je zbytečné ho dávat víc, prádlo nebude čistější. Naopak větší množství pracího prostředku může znamenat, že na oblečení díky tomu vzniknou nevzhledné skvrny.

Po praní pračku nechte větrat

Abyste zabránili vzniku plísní, pračku byste měli nechat po doprání a vyndání prádla otevřenou a nechat ji větrat. Zbavíte ji tím vlhkosti.  Zároveň otřete prostor pod těsněním a vnitřek bubnu. Pokud v pračce uvízlo něco, co tam nepatří, vyndejte to.

Foto: Shutterstock

Pravidelně pračku čistěte

Pravidelné čištění pračky je velmi důležité. Když se tomu budete vyhýbat, nepomůže ani aviváž a prádlo začne mírně zapáchat. Zbytky nečistot se usazují všude. Některé pračky mají samočistící program, jiné je potřeba zapnout na program s nejvyšší teplotou společně s čistícím prostředkem. Je vhodné ho spouštět jednou za 40 pracích cyklů.

Kontrolujte filtr a přívodní hadice

Velkým nepřítelem je tvrdá voda. V takovém případě se vyplatí používat změkčovač vody, jinak hrozí riziko zanesení vodním kamenem. Ten může poničit filtr i hadice, a na některá místa se nemusíte sami dostat. V takovém případě potřebujete opraváře, což je nákladnější než pravidelná údržba.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
2 měsíců

A která že je ta jedna věc?

Radovan
Radovan
2 měsíců

Kde koupit ten kvalitní práci prášek. Přece nebudu jezdit stovky kilometrů do Německa, nebo Rakouska. Jednou mi známý přivezl Persil z Německa. Dávali jsme do praní víc jak o polovinu méně. Takové šmejdy nám prodávají ze západu u nás.

Ivona
Ivona
2 měsíců

Na čištění používám český ocet nebo sodu na praní. Celkem dost často. Za svůj život mám druhou pračku. A té současné je už 19 let. Při koupi jsem chtěla plastovou vanu a nerez buben a co nejjednodušší s malou programy. Stejně se používají 3nebo 4 programy.😉

Tomáš
Tomáš
2 měsíců
Reply to  Ivona

U nás doma to máme prakticky stejně, jak v čištění, tak v technických požadavcích. Jenže potřebujeme vyšší odstřeďovací otáčky spolu s nižší teplotou a krátkou dobou praní, a pračka která takový program má, nebo ho umožňuje ručně nastavit, k tomu má spousty dalších programů, které nikdy nevyužijeme, a navíc nepatří k těm nejlevnějším. Ale je lepší mít a nepotřebovat, než nemít a potřebovat:)

Pavel
Pavel
2 měsíců

Pračka se po praní nevětrá. Přestane postupem času těsnit gufero a ložisko odejde. Lepší občas nalít 3l sava orig. a pustit program na 90C.
Samozřejmě bez prádla. Kdo má odpad do vany, bude žasnout co mu do ní vyteče.

Last edited 2 měsíců by Pavel
Tomáš
Tomáš
2 měsíců
Reply to  Pavel

Postupem času znamená co? Naše předposlední pračka, která byla vždycky větraná, u nás bez problémů vydržela 9 let, a vydržela by zřejmě víc, ale do nového domu jsme si pořídili i novou pračku. Za celou tu dobu jsem u ní jen dvakrát měnil odtokovou hadici.