Reznutí tújí je nepříjemné. Můžete tomu ale snadno zabránit

Túje představují častý typ živého plotu na našich zahradách. Důležité je zvolit odrůdu, kterou potřebujeme. Túje mohou mít různou výšku a pravděpodobně nechceme, aby náš „plot“ byl vysoký okolo 60 metrů. Nejsou náročné a jsou stále zelené, a i to je jeden z důvodů, proč je mít právě na své zahradě.

Co dělat, když túje hnědnou

Pokud vás náhle překvapí změna barvy stromu, je potřeba najít příčinu. Může jich být více. Například stáří, po zimě mohou být větvičky u starších tújí vyčerpané nedostatkem slunce a některé je potřeba odlomit. Změnit barvu mohou, i když nemají dostatek vláhy, nebo to může souviset se změnami teplot.

Houbové onemocnění

Bohužel jsou i vážnější příčiny. Příčinu, která souvisí s onemocněním, také snadno odhalíte. Poškozené výhonky nebo zduřelé polštářové plodnice se nadají ignorovat. Pak přichází čas poslat do boje chemii. Optimálně silné fungicidy a túje opakovaně stříkat, dokud se onemocnění nezbaví.

Potřebují hnojivo

Zvažte i variantu, že trpí nedostatkem živin. V takovém případě je důležité sehnat jim hnojivo s vysokým obsahem hořčíku. Vyrobte si postřik z hořké soli – rozpusťte 200 g hořké soli v 10 l vody. Vyzkoušejte, co to s tújemi udělá. Když zjistíte, že má tato kúra efekt, dejte jim více koncentrovanou – do 10 l vody dejte 500 g hořké soli. Měly by se zcela vzpamatovat.

Foto: Shutterstock

Škůdci

Útok škůdců je také velice nepříjemný. Larvičky ničí větvičky a pak o ně přicházíte. I tady bývá nejsnadnější řešení použít postřiky, jinak o túje můžete přijít.

Nehnojte túje hned na začátku

Děláte vše pro to, abyste si vypěstovali krásný živý plot – a právě zde může být kámen úrazu. Hnojíte túje už ve chvíli, kde je vysazujete? Přehnojit se dají velice snadno, na to pozor. Dokud nemají plně vyvinutý kořenový systém, nehnojte je a počkejte na další sezónu. Ale nezapomínejte na pravidelnou zálivku, potřebují hodně vody.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments