Kynuté těsto je základ. Lidé při jeho přípravě ale dělají velké chyby

Co by byla česká kuchyně bez dobrot z kynutého těsta? Ruku na srdce, dovedli bychom si představit víkendová odpoledne bez všech těch kynutých buchet a koláčů? Přesto se možná někteří zdráhají do přípravy těsta pustit právě kvůli předchozímu neúspěchu. Nezoufejte, kynuté těsto není až taková věda. Mrkněte, jestli jste se třeba nedopustili nějaké nepatrné chybičky.

Zkontrolujte si suroviny

Na přípravu kynutého těsta budete potřebovat základní suroviny. Mouku, vodu nebo mléko, droždí, vejce a tuk (většinou olej). Než se do přípravy dáte, ujistěte se, že máte suroviny čerstvé (hlavně droždí) a kvalitní. Například právě mouka je pro kynuté těsto klíčová. Nemusíte sáhnout po té nejlevnější. Dobře kyne a z výživového hlediska vyhrává špaldová mouka, pro sladká těsta se hodí klasická hladká.

Ingredience si vyndejte předem

Je potřeba, aby všechny potraviny měly pokojovou teplotu. Potom je šance na úspěch mnohem vyšší. Proto si vejce, mléko a droždí vyndejte z lednice včas, rozpuštěné máslo naopak nechejte zchladnout.

Nejprve kvásek

Když připravujete kynuté těsto, nesmíchejte všechny požadované ingredience najednou. Nejprve začněte kváskem. Smíchejte rozdrobené droždí s vlažnou vodou a trochou cukru, na 10 minut přikryjte a nechte vzejít. Teprve ke kvásku pak můžete přidat ostatní suroviny, nejdříve sypké, ty prosejte a dobře promíchejte, pak tekuté.  

Foto: Shutterstock

Špetka soli

Mnozí na špetku soli zapomenou, jiní ji raději vynechají. Nebojte, sůl nepřihorší kynutí a těsto nebude chutnat špatně. Naopak, špetka soli zařídí výbornou chuť, a to i u sladkých dobrot. Sůl však prosejte spolu s mokou, nikdy ji nesypte přímo na droždí.

Dokynutí

Někteří možná nevědí, že kynuté těsto by mělo kynout dvakrát. Nejprve po prohnětení těsta, podruhé ještě čtvrt hodinky na plechu nebo ve formě, těsně před pečením. Když tento krok vynecháte, těsto v troubě vyběhne příliš rychle a pravděpodobně popraská.

A nyní, po teoretickém úvodu, hurá péct. Po kynutých dobrotách se na vašem stole jen zapráší.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments