Praktici bijí na poplach. Agenturní pracovníci totiž nemají lékařské kontroly

doktorka

V dnešní době vzniká riziko infekčních onemocnění díky agenturním pracovníkům, kteří do České republiky přijíždějí za prací ze zahraničí. Zejména se jedná o tuberkulózu. Mohou za to nedostatečné zdravotní kontroly. Agentury tvrdí, že tito pracovníci mají skvělý zdravotní stav, ve výsledku se však poté zjistí, že u těchto pracovníků nikdy žádná zdravotní kontrola neproběhla. 

Agentury a cizinci vytvářejí nebezpečné prostředí 

Na mnoha místech České republiky je nedostatek pracovníků pro určité pozice. Na volné pozice pak přicházejí cizinci. Nabírají je agentury, které je poté rozdělují na tyto pozice na základě poptávky do firem v Česku. Agentury by měly garantovat jejich dobrý zdravotní stav, ale nečiní tak. Díky tomu, že se nejedná o zaměstnance podniku, do kterého nastupují, zdravotní kontroly se jich netýkají. Běžně kontrolu provádí lékař, který má s danou firmou smlouvu. 

Styk nemocného se zdravými 

Agentura, která tedy prohlídku neprovede, vpustí zaměstnance na plac mezi zdravé. On se tak dostává do bezprostředního kontaktu s těmito zaměstnanci. Často jde bohužel o cizince z východu, kde je výskyt tuberkulózy mnohem větší než v České republice. V ČR tedy potřebujeme systémové řešení. 

Správný postup 

Jediný správný postup je, že každý zaměstnanec by měl projít před nástupem do práce zdravotní prohlídkou. V případě rizikovější práce by měly být prohlídky zprostředkované smluvním lékařem pro všechny zaměstnance stejně – jde o závodní lékaře, jak se jim dříve říkalo. V případě agentur je to mnohem horší. Uchazeči o práci jsou totiž zaměstnanci dané agentury, která by správně prohlídku měla uskutečnit a poté kontaktovat firmu o pravdivém stavu zaměstnance. Daná firma už by neměla povinnost danou věc dále prověřovat. Dalším problémem je, že mnohdy tyto prohlídky přes agentury, pokud proběhnou, vůbec nic neřeší. Problém totiž spočívá v tom, že prohlídky se nezaměřují na to, zda cizinci, kteří nastupují do zaměstnání, nejsou pro pracovníky v České republice nebezpeční. Prohlídky jsou zaměřeny jen na to, zda je daný člověk uzpůsoben práci. Změna by tedy měla přijít u agentur. 

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na