Rýma a bolest v krku v létě. Co je způsobuje?

Pokud vás v létě postihne rýma, většinou za to může klimatizace a časté přechody z tepla do chladna. Navíc bývá často zanesena choroboplodnými zárodky. Jak nachlazení v létě předejít?

Kromě klimatizace nahrává rýmě a nachlazení i zmrzlina. Často přichází kašel a bolest v krku. Třídenní neboli letní chřipka přináší i teploty, bolest svalů a kloubů, nebo i průjmy. Během pár dnů sama mizí. Můžete se nachladit i při koupání ve studené vodě nebo sezení na studené zemi. Neseďte raději ani přímo u větráku, jinak vám hrozí rýma, angína, zánět trojklaného nervu i hlasivek. Nedoporučují se ani ledové nápoje, které nás ve skutečnosti neochladí. Efektivnější je pít vlažnou neperlivou vodu.

Klimatizace v autě i v práci

Nedávejte ji na plný výkon, jinak vyjdeme z auta a omráčí vás pořádné parno. Teplotní šok oslabí imunitu a tělo se hůř brání virům. Před vystoupením z auta klimatizaci postupně snižujte, nebo pootevřete okénka auta. Při klimatizaci v autobuse, ve vlaku nebo v letadle mějte u sebe svetr nebo šál a ponožky. Teplotu na klimatizaci v zaměstnání určuje zákon. Podle něj by rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou neměl být více než 6 °C, jinak je nebezpečná. Existuje na to i směrnice.

Čistění klimatizace

O klimatizaci je nutné se starat. Musíte ji pravidelně kontrolovat, čistit a měnit filtry. Jinak se stane velkým rozsévačem bakterií a virů i nebezpečím pro alergiky. Pokud se v klimatizaci usadí plíseň, hrozí vám zhoršené dýchací potíže.

Pitný režim

Musíte pít, i když sedíte v klimatizované místnosti. Klimatizace vysušuje sliznice a zvyšuje náchylnost k bacilům. Pijte čistou vody bez bublin a neslazené, bylinné, zelené nebo ovocné čaje. Dejte si meloun, hodně zeleniny i vlažnou polévku.

Pozor na průvan a studený vítr

Dejte si pozor i na průvan nebo studené ofouknutí větrem zpoceného těla. Nepřeháněj to s koupáním, pokud už se třesete zimou a drkotáte zuby. Usušte se a prohřejte na sluníčku. Večery nejsou tak teplé, jak bývaly, proto si vezměte svetr. Rozdíl teplot mezi dnem a nocí může být i 10 až 15 °C, někdy i více. Druhý den byst také nemuseli být ve své kůži.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments