Jaké boty nejvíce ničí nohy? Nejde jen o podpatky

Často se při kupování bot rozmýšlíme, zda zvolíme elegantní střevíčky na vysokých podpatcích, sandály baleríny nebo klasické žabky. Našim nohám ale často právě tyto boty nesvědčí. Které boty nejsou na delší nošení vůbec vhodné?

O tom, že jsou vysoké podpatky nevhodné, dnes už ví asi každý. Nohy v nich bolí, chodidlo e nepřirozeně ohnuté, bříška prstů trpí, klenba se propadá a kotník ztrácí stabilitu. Nevhodné jsou i boty s úzkou špičkou, kde chybí prokrvení a vznikají otlaky. Jenže nejde jen o podpatky.

Nejsou crocsy jako crocsy

Pokud šetříte a zakoupili jste levné crocsy z tržnice, které jsou k dostání v mnoha barvách, jsou lehké a na pláž jako stvořené, děláte chybu. Tyto anatomicky nevhodně tvarované modely obuvi mohou být příčinou budoucích ortopedických potíží. Nehodí se na celodenní procházky. To se raději po písku na pláži projděte naboso a vaší klenbě to prospěje. Vsaďte pouze na certifikovanou obuv se zdravotním atestem.

Oblíbené baleríny

Baleríny se hodí ke kalhotám kraťasům, sukni i šatům. Nehodí se ale na delší nošení. Ortopedové nad nimi nechápavě kroutí hlavou. Boty mají jen velmi jednoduchou a plochou podrážku a neposkytují noze žádnou oporu. Zejména trpí klenba nohou, kyčelní klouby i celá páteř. Mohou vás z nich pěkně bolet nohy. Často je provází mozoly, otlaky, puchýře a kuří oka.

Měkké papuče nebo zdravotní obuv

Nošení domácích papučí je sice měkce pohodlné, ale zrádné. Podle ortopedů jsou ploché podrážky příčinou otoků, kuřích ok, bolestí kyčlí, páteře a zad. Raději se občas projděte bosky a nechte své nohy odpočinout. Neodmítejte zdravotní obuv doma ani v kanceláři. Našim nohám prokazatelně svědčí. Pokud jde o vzhled bot, zkuste zapátrat. Dnešní modely opravdu dobře vypadají. Mají odpružení, měkkou a mírně tvarovanou stélku a jsou velmi pohodlné. Seženete elegantní obuv na doma, do kanceláře i na běžné nošení.

Ortopedická obuv není zdravotní

Zdravotní obuv a pantofle s certifikátem a zdravotním atestem vašim nohám prospěje.  Ortopedická obuv je něco jiného. Vždy by ji měl nejprve doporučit specialista, protože řeší individuální problémy. Pečlivě si tedy vybírejte a poraďte se s ortopedem.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments