Jak předcházet plochým nohám již u nejmenších dětí?

Máte malé dítě, které právě začalo dělat své první krůčky? Budete kupovat první botičky? Na co si dávat pozor a jak předejít plochým nohám u nejmenších dětí? V současné době trpí plochými nohami až 80 % lidí, což je číslo velmi alarmující.

Jak předcházet plochým nohám u dětí?

Nechte dítě, ať se vyvíjí dle svého vlastního tempa, nestavte jej předčasně na nohy a ani ho nenuťte začít chodit příliš brzy. Vyhněte se nejrůznějším hopsadlům a chodítkům, brání přirozenému rozvoji pohybových schopností a děti si osvojí špatné pohybové návyky. A zejména zvolte vhodnou obuv. To znamená, že botičky pro nejmenší děti byste měli kupovat vždy nové, a to kožené, kotníkové a s pevnou patou.

Jak správně vybrat první botičky?

První botičky pro vaše dítě by vždy měly být nové a nejlépe i zdravotní. Rozhodně se tedy vyhněte tržnicím a dalším necertifikovaným obchodům.  Pokud byste koupili obuv nekvalitní, velmi pravděpodobně by to v budoucnu mělo vliv na nesprávné tvarování klenby nohou vašich dětí. První botičky by měly mít samozřejmě také pevnou podrážku. V případě, že pořídíte boty z druhé ruky, hrozí zvýšené nebezpečí vzniku plochých nohou a dalších problémů. Je to z důvodu již vyšlápnutí bot předchozím majitelem, která pak bude tvarovat nohu i vašemu dítěti.

Chůze naboso a ploché nohy

Prospívá nebo škodí dětem chůze naboso? A jaký vliv má chůze naboso na vznik plochých nohou? Chůze naboso u malých dětí je vhodná metoda k boji proti plochým nohám. Je však velmi důležité, aby se tato chůze odehrávala na trávě, v písku nebo jakémkoliv nerovném povrchu, kde se noha musí vyrovnat s nerovnostmi terénu a klenba nohy tak posiluje.  Zároveň dochází k dráždění nervových receptorů a pracují i drobné svaly na nohou. Naopak na rovných povrzích – plovoucí podlaha, nízký koberec nebo vinyl – je lepší děti ponechat obuté.

Autor: Romana Hašková

Externí autorka serveru AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments