Trápí vás silné bolesti v intimních partiích? A víte, co je způsobuje?

Bolesti v intimních partiích rozhodně nejsou nic příjemného, zároveň se jedná o stav, který byste určitě neměli podceňovat. Pakliže se u vás objeví silné bolesti v oblasti vaginy, neberte tento signál na lehkou váhu a rozhodněte se jej řešit. Bolesti v intimních partiích může způsobovat onemocnění známé jako vulvodynie. Že ho ještě neznáte? V tom případě čtěte dál!

Bolesti v intimních partií, které nemají vysvětlení

Lékaři, odborníci, docenti a vědci stále ještě nemají jasno, proč bolesti v intimních partiích vznikají a co je může způsobovat. I když jsme na začátku článku zmínili onemocnění vulvodynie, ne vždy musí za ostrou bolestí, která se objevuje v oblasti vulvy, právě ono. Nepříjemné pocity, které mohou být kolikrát  až natolik intenzivní, že ženám znemožňují užívat si sex, cvičit nebo třeba i sedět, lze přičítat třeba vaginálním infekcím, kožním alergiím, hormonálním směnám nebo i citlivosti na určité druhy potravin.

Co je vulvodynie?

Možná jste o onemocněním zvaném vulvodynie ještě nikdy neslyšeli a dozvídáte se o něm prostřednictvím našeho článku poprvé. V tom případě vám trochu blíže vysvětlíme, co to ta vulvodynie vlastně je.

Odborníci nemají jasno, co vulvodynii vlastně způsobuje. Onemocnění se projevuje různými typy bolesti, některé ženy potrápí ostrá a řezavá bolest, jiné zase nepříjemné píchání, další pociťují otravnou pulzující bolest. Aby vůbec bylo možné mluvit právě o vulvodynii, musí bolesti v intimních partiích přetrvávat po dobu minimálně čtvrt roku, následně lékař provede krevní testy, na jejichž základe stanoví hladinu hormonů, provádí se i vyšetření pánve a odebírá se tkáň pro biopsii.

Dá se vulvodynie léčit?

Jelikož odborníci stále ještě netuší, proč a jak vulvodynie vlastně vzniká, neexistuje ani přesná léčba, která by se dala plošně použít na všechny pacientky. Léčba vulvodynie se proto v každém případě řeší individuálně – lékaři navrhují anestetika v podobě lidokainových krémů, jejichž úkolem je bolesti v intimních partiích zmírňovat, používají se i různé typy antidepresiv, někdo dostane předepsáno léky proti záchvatům a výjimkou nejsou ani hormonální krémy.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.