Převářením vody na kávu nebo čaj dělají lidé obrovskou chybu. Vypijí pak rakovinotvorný koktejl

Téměř se o tom nemluví a málokdo to považuje za skutečně závažný problém. Převáření vody, respektive uvaření již jednou uvařené vody. Na první pohled na tom těžko někdo shledá něco problematického. Vždyť kolikrát se vám přihodí, že si dáte ohřát vodu na čaj nebo kávu, ovšem zapomenete na ni, případně se k ní dostanete až ve chvíli, kdy už je vlažná. A tak ji dáte uvařit ještě jednou. V domácnostech se to děje dnes a denně. Správně byste však měli již uvařenou vodu vylít a dát vařit vodu čerstvou. Převařená voda totiž může poškodit vaše zdraví.

Opakovaný var zkoncentruje škodliviny

Může to působit zvláštně. Pokud by zde snad byly pochybnosti o kvalitě vody z kohoutku, mělo by přeci opakované převaření spíše pomoci spolehlivě odstranit bakterie a mikroby, které v ní nechceme mít, nebo ne? Tak jednoduché to bohužel není. Škodliviny jsou zničeny už během prvního varu a ten druhý rozhodně není na místě.

V čem tedy tkví problém? Ve vodě se přirozeně nacházejí nejrůznější chemické látky, které v určité koncentraci nikterak neškodí. Avšak opětovným varem můžeme jejich koncentraci zvýšit. Mluvíme tu zejména o dusičnanech, arsenu a fluoridu. Ty se totiž ve vodě hromadí. V určité množství neškodí, ale pokud jejich koncentrace vystoupá, mohou napáchat neplechu. Příkladem mohou být nejrůznější draselné soli, které vedou k tvorbě ledvinových kamenů a písku v organismu.

Foto: Shutterstock

Dopad o mnoho let později

Voda obsahuje celou řadu chemikálií, zejména potom fluorid, dusičnany nebo arsen. Vždy, když vodu převaříte, jejich koncentrace vzroste. A něco takového skutečně nechcete dostávat do těla,” uvedla expertka na zdravý životní styl Julia Harrison.

Světová zdravotnická organizace ostatně opakovaně upozorňovala na škodlivost arsenu v pitné vodě. Ten může způsobit nejen intoxikaci organismu, ale při dlouhodobém pití přivodit i cukrovku, kardiovaskulární choroby nebo dokonce rakovinu. Nepoznáte to hned. Problémy se objeví až po řadě let.

Ani fluorid není zrovna něčím, co bychom chtěli pít v míře větší než nutné. Některé studie ukazují jeho dopad zejména na fyzický vývoj dětí. Může dokonce způsobit pokles úrovně IQ u dospívajících jedinců.

Foto: Shutterstock, zdroje: The Sun, Verywellfit

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
2 let

Přestaňte už psát hovadiny, kterým jak vidím nerozumíte.. Kurde,už vemte svůj rozum do ruky a pište vlastní články.. nelžete hlavně lidem

Iris
Iris
2 let
Reply to  Martin

To po nich chcete moc – kde by vzali tito pisálci rozum…
Co článek – to snůška perel. Hlavní je co nejagresívnější titulek – na obsahu nezáleží – očividně daným tématům nerozumí, jen papouškují to, co najdou na internetu a při troše štěstí opíšou překlad z googlu beze změn – bohužel často k tomu přidají i svůj “rozum” a vznikají tyto slátaniny.