Přeživší po rakovině vidí pozitiva ve změně hodnot. Společnost je ale vnímá jako traumatizované

Mnozí z vás by si mysleli, že kdo přežije rakovinu, bude vystrašený a bude se naopak bát o svůj život i v budoucnosti. Nebo, že si trauma z boje o holý život a strach o něj vezme svou daň na duševním zdraví. Společnost si to skutečně myslí. U mnohých přeživších je ale opak pravdou. Vyzpovídaní přeživší rakoviny prsu, dva roky po diagnóze, měli více pozitivních myšlenek, než těch negativních, a to více než kdykoli předtím.

Uvědomění si cennosti života

V jiné studii byli vybráni lidé, kteří úspěšně porazili rakovinu, a ti si prošli psychologickým programem. Bylo zjištěno, že jsou mnohem odolnější, místo pohledu většiny – tedy jako traumatizované. Podle odborníků se uzdraveným podařilo najít způsob, jak si z nemoci odnést něco pozitivního a hlavně pochopit cennost života. Většina pacientů si prošla chemoterapií, radiační a hormonální terapií.

Přežij, važ si a miluj

Výzkumníci učinili něco, co ve studiu rakoviny nebylo zatím použito nikdy. Vyléčení lidé dostali za úkol napsat seznam myšlenek v sedmi bodech, jak jim rakovina změnila život a zaškrtnout, zda jde o pozitivní nebo negativní změnu. Většina lidí jako pozitivní uváděla vyrovnanost v životě a lepší mezilidské vztahy. Většina žen například uvedla, že se ještě více sblížila se svým manželem. Naopak mezi negativní patřilo zjištění, že jim někteří blízcí přátelé nijak nepomohli. V celkovém shrnutí bylo pozitivních změn čtyřikrát více než negativních.

Nejvíce pozitivní byli pacienti, kteří přežili intervenční program. Ti uvedli třináct pozitivních změn. Mnohé pozitivní věci pacientů v této studii souviselo s tím, co se účastníci v programu naučili. Intervence zahrnovala složky ke zlepšení zvládání stresu, získání sociální podpory od přátel, rodiny a provádění změn v chování, jejich stravě nebo úrovních aktivity.

Stres a panika jako nositelé smrti 

Přeživší jedinci vykazující nejvíce negativních myšlenek trpěli na deprese a úzkostné stavy při diagnóze rakoviny. Takoví lidí jsou zranitelnější. Rakovina je pak mnohem více toxická a více nebezpečná.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments