Při sázení rajčat stačí udělat 1 krok navíc. Díky tomu budou růst ohromným tempem a skvěle chutnat

Pěstování rajčat je u nás velmi oblíbené. Pokud se snažíte vypěstovat velkou úrodu rajčat, měli byste se o ně dobře starat už od začátku. Pak budete s úrodou nadmíru spokojeni!

Dodejte jim živiny už při výsadbě

Rajčata jsou často náchylná na různé choroby, ale i na plíseň. Ohrožují je také svilušky nebo mšice. Mnoha nemocem zabráníte, pokud jim přilepšíte už při výsadbě. Rajčata vyžadují mnoho živin, ale na začátku je pro ně nejdůležitější fosfor. Díky němu krásně porostou a budou rychle dozrávat. Navíc se vyživí jejich kořenový systém a zvýší se odolnost proti nemocem. Přidejte hnojivo s obsahem fosforu při výsadbě přímo do jamky, jedna polévková lžíce bude bohatě stačit.

Vyzkoušejte popel

Jde to i bez hnojiva s obsahem fosforu, můžete to zkusit přírodně. Místo něj přidejte k rajčatům popel smíchaný s humusem a zeminou. Pak je přelijte slabým roztokem manganistanu draselného a máte hotovo.

Rybí moučka

Jde o řešení, které mnohé odradí z důvodu zápachu. Přesto funguje. Vložte do jamky k rajčeti rybu nebo rybí hlavu. Nemusí jít o celou rybu, stačí nesnědená část. Vhodnější řešení je rybí moučka, v množství 100 – 150 g/m2. Neuděláte chybu, pokud ji přisypete dvakrát za sezónu.

Foto: Shutterstock

Dodávejte živiny

Pokud budou mít rajčata celou vegetační dobu dostatek živin, především dusík, draslík a fosfor. Po fosforu je důležitý dusík, který můžete snížit ve chvíli, kde začnou kvést. Naopak navyšte množství draslíku, který je důležitý pro tvorbu květů a plodů.

Během sezóny pravidelně přihnojujte

Rajčata potřebují i mikroživiny, důležitý je vápník. Přihnojujte je pravidelně celou sezónu, optimálně speciálním hnojivem na rajčata a papriky. Jde o hnojivo, které obsahuje mimo jiné i nezbytný vápník. Chcete jim vápník dodat samostatně? Můžete jim dávat nadrcené vaječné skořápky.

Pravidelná zálivka

Dopřejte rajčatům pravidelnou a hlubokou zálivku. Voda se musí dostat až ke kořenům. Zalévejte rajčata tak, abyste nenamočili jejich listy. To by mohlo vést k houbovým chorobám.  Je pro ně výhodnější zalévat je vydatně, ale méně často.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
2 let

Tak milá Lorencová, přelívat rajské je trochu na škodu a popel asi nepomůže. Příklad, hoďte rajské na kompost a druhý rok vám tam vyroste. Tudíž….. Rajče je plevel. Nemusíte vymýšlet zázraky.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Aleš

Jo, roky pěstuju rajčata a ještě mě nenapadlo z toho dělat takové harakiri 😀