Nikdy nedávejte do myčky tyto věci. Většina lidí to ale přesto dělá

Myčka na nádobí je bezesporu jedním z největších vynálezů a nejvytíženějších pomocníků v našich domácnostech. Ušetří až hodiny práce, které můžete strávit s rodinou, a nádobí vyčistí dokonaleji, než ověřené triky na mytí připáleného nádobí. Ne každé do ní ale patří. Pokud tedy do ní vkládáte všechno špinavé nádobí, zbystřete.

Jak myčka funguje

Oproti ručnímu mytí, kdy na nádobí vyvíjíte tlak houbičkou či kartáčkem k odstranění hrubé špíny a mastnotu odstraňujete horkou vodou a saponátem, funguje myčka na principu trysek. Nádobí čistí horkou rozstřikovanou vodou, která je smíchaná se saponátem. Říká se, že tablety do myčky jsou jedny z nejúčinnějších, ale také nejagresivnějších, čistidel. Dokážou zbytky na nádobí rozpustit a trysk vody je efektivně omyje.

Ostré předměty

Princip, na kterém funguje, nám napovídá, na které nádobí bychom měli použít raději ruční sílu. Mnozí z nás se logicky vyhýbají dřevěným vařečkám, prkénku nebo rukojeti od jídelních příborů, které nasají nejen vodu, ale i pach. Vyhněte se ale i mytí ostrých předmětů, jako jsou nože, škrabky nebo struhadla. V takových případech dochází ke ztupení ostrých částí vlivem agresivních čističů a proudu vodu. U nože takovou škodu dokážete jednorázově vyřešit nabroušením, škrabky a struhadla ale v myčce po několika cyklech zcela ztupíte.

Zbytky lepidla se často usazují tam, kde se to nejmíň hodí a mohou myčku dokonce poničit. / Foto: Shutterstock

Plastové misky

Pokud se rozhodnete vložit do myčky plastové mističky a nechcete o ně přijít, sledujte především tloušťku plastu. Některé by totiž vysoké teploty mohly zcela zdeformovat, nebo plast začne praskat. Řiďte se především symboly, které jsou na miskách vyraženy. Nikdy ale nevkládejte PET láhve nebo materiálem podobné krabičky.

Štítky na sklenicích

Oblíbili jste si omývání sklenic od okurek nebo jiných kupovaných pochoutek, protože vás omytí v myčce zbaví nepotřebného štítku a vy můžete sklenici znovu použít? I když by se tento nápad mohl zdát jako jeden z lepších, může spotřebič poškodit. Zbytky lepidla, kterými jsou štítky přilepeny, a papír se totiž často usazují tam, kde se to nejmíň hodí a mohou ho poničit.

Teflonové pánve nejsou vhodné do myčky. Nepřilnavý povrch se vlivem agresivních přípravků postupně poškozuje, ztrácí svou funkci a může se začít olupovat. / Foto: Shutterstock

Nepřilnavé povrchy

Zkusili jste někdy vložit do myčky teflonovou pánev, která byla silně zašpiněná? Většina nádobí v této úpravě je ale vhodná pouze na ruční mytí, pokud výrobce vysloveně neuvede opak. Nepřilnavý povrch se vlivem agresivních přípravků postupně poškozuje, ztrácí svou funkci a může se začít olupovat.

Zdobené nádobí

Vaše babička vám zanechala sadu nádobí, které milujete. Je krásně zdobené a dekorované zlatou linkou. Takové nádobí ale vaši myčku nebude mít rádo. Časté mytí totiž tento druh dekorací narušuje a zlaté a stříbrné linky se vlivem tepla, saponátů a trysek ošoupávají. Ve finále vám na talířích zbydou pouze malované obrázky. Stejný problém může nastat i u památečních hrnků, na kterých jsou vytištěné fotky. Ty postupem času vyblednou, až zcela zmizí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Today.com

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Hhh
Hhh
1 rok

Aha, takže buď budu vařečky nože, škrabky, příbory s drevenoi rukojetí a pánve drbat jak osel v ruce, přestože mam myčku, anebo to do ni budu proste dal davat s vědomým, ze jim to škodí a za pár let budu muset koupit nový. Ručním drbáním pánve a nožů bych je ale odrbala asi ještě víc než myčka a řešit škrabu za 50 Kč je fakt směšný. Takže závěr je takovej ze se stejne vyplatí to davatt do myčky. Aspoň jsem rada, ze teď už nemam pocit, ze bych měla podle odborníků vyhodit všechny dřevěný nože a koupit misto nich za… Číst vice »