Které vitamíny si vybrat, abyste byli zdraví?

Udržet si pevné zdraví je v dnešní době stále složitější. Stres, nedostatek spánku, průmyslově zpracované potraviny a znečistěné ovzduší patří mezi faktory, které naši obranyschopnost spíše oslabují. Jaké doplňky stravy mohou pomoci naší imunitě?

Zdravá strava, dostatek spánku i pohybu na čerstvém vzduchu a psychická pohoda. To jsou hlavní aspekty zaručující předpoklad dobré fyzické kondice a odolnosti proti nemocem. Co když si ale z nějakého důvodu nemůžete dopřát všechno zmíněné, případně se potýkáte s oslabenou imunitou a chytíte každý bacil, který proletí kolem vás? Řešením může být suplementace vitamínů. Mezi nejúčinnější a nejčastěji používané patří vitamíny C a D.

Vitamín C nejen jako první pomoc při nachlazení

Vitamín C neboli kyselina askorbová je obsažený ve většině ovoce a zeleniny a patří mezi nejčastěji používané doplňky stravy. A není divu. Tento vitamín totiž příznivě ovlivňuje imunitu, urychluje léčbu nachlazení, ale je zodpovědný i za tvorbu kolagenu, vstřebávání železa do organismu nebo ochranu před škodlivými radikály. Nejčastěji je k dostání ve formě tablet i prášku rozpustného ve vodě.

Vitamín C patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě, naše tělo si jej neumí vyrobit ani ukládat – přebytečné množství přijatého vitamínu C tělo bez užitku vyloučí. Předávkování může mít za následek žaludeční nevolnost nebo průjem. Nedostatek tohoto základního vitamínu se projevuje únavou, slabostí, bolestí kloubů a oslabenou imunitou, v extrémních případech nemocí zvanou kurděje.

A kolik vitamínu C tedy člověk potřebuje? Obecné doporučení hovoří o 80 až 100 g vitamínu C denně. U kuřáků a lidí oslabených stresem nebo nemocí se doporučuje zvýšit dávku až na 250 g vitamínu C.

Vitamín D pro zdravé kosti i prevenci depresí

Druhým nejčastěji doplňovaným vitamínem je vitamín D. Jde o v tucích rozpustný soubor vitamínů (D2 a D3), jejichž optimální hladina v krvi působí nejen na obranyschopnost, vstřebávání vápníku a fosforu, ale podle nejnovějších průzkumů je zásadní i pro psychickou pohodu a prevenci depresí a úzkostných stavů.

Vitamín D3 si naše tělo umí vytvořit samo ze slunečního záření, ovšem jen za určitých podmínek, které v našem teplotním pásmu nastávají pouze v létě. I to je důvodem, proč většina naší populace trpí nedostatkem vitamínu D a měla by proto používat vhodné suplementy k dosažení optimální denní dávky vitamínu D, která začíná na 25 mikrogramech.

Ty nejkvalitnější suplementy pro udržení správných funkcí vašeho organismu i posílení vaší imunity za skvělé ceny najdete na e-shopu Allnutrion.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments