Příliš mnoho cholesterolu v těle se může ukázat tam, kde byste to nečekali

Vysoký cholesterol může často způsobovat bílé kruhy kolem očí, hlavně u starších lidí, nebo žlutavé hrudky na očních víčkách. V tom případě navštivte lékaře a nechte si změřit hodnoty cholesterolu.

Vysoký cholesterol je vidět i v očích

Extrémní hodnoty cholesterolu můžete vidět na první pohled v očích. Objeví se bělavý prstenec kolem duhovky nebo žluté tukové hrudky na očních víčkách a kolem očí, kterým se říká xantalasmata. Obojí může napovídat extrémní hodnoty škodlivého cholesterolu, které jsou doslova posledním varováním před infarktem. Přitom víc než polovina z nás nezná svou hladinu cholesterolu v krvi a proto je dobré si jej nechat změřit. Vysoké hladiny LDL cholesterolu jsou však častou příčinou kardiovaskulárního onemocnění, infarktu a mrtvice.

Méně uzenin

Srdci a cévnímu systému prospívá správná strava a hlavně pravidelný pohyb. Zkuste snížit konzumaci masa, především uzenin. Obsahují nasycené mastné kyseliny a v těle způsobují zvýšenou produkci cholesterolu. Dejte si libové maso, které duste. Mléčné výrobky mají být s nižším obsahem tuku, zapojte ryby a luštěniny, hodně zeleniny a ovoce. Potraviny, které umí aktivně snižovat hladinu špatného LDL cholesterolu, jsou mandle, lněná semínka, jablka, sója a olivový olej.

Hodně pohybu

Pohyb udržuje aktivní krevní tok cévním systémem a nános cholesterolu se v cévách nestačí usazovat. Pravidelná svižná procházka, projížďka na kole a jakýkoli druh sportu, vás uchrání zvýšeného rizika srdečního infarktu, mozkové mrtvice či stařecké sklerózy, která je projevem nedostatečného prokrvení mozku a dalších orgánů. Pokud ujdete týdně minimálně 16 kilometrů, prokážete srdci velkou službu. Je to lepší než běh. Běh i chůze sice spálí stejný počet kalorií, ale studie ukazují, že na chůzi potřebujete o hodinu víc, a delší doba pohybu sníží LDL cholesterol daleko více.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments