Dbejte na své zdraví i při cyklistice, správné oblečení je důležité

Cyklistika, jak rekreační, tak profesionální, vyžaduje výběr vhodného cyklistického oblečení. Musí být přizpůsobeno stylu a režimu vaší preferované jízdy, ale také povětrnostním podmínkám. Seznamte se s různými prvky cyklistického oblečení a podívejte se, co je třeba při jejich výběru zvážit.

Cyklistická výbava ochrání vaše zdraví

Především musí být vybavení pro jízdní kolo pohodlné – nesmí být tíživé ani bolestivé, protože to ovlivní pohodlí vaší jízdy. Mělo by být vyrobeno ze syntetických tkanin, které se vyznačují pružností a vysokou mírou prodyšnosti. Dobře zvolené cyklistické sety pro pány vás navíc účinně ochrání před nachlazením a odvádí vlhkost pryč. Tyto vlastnosti platí pro dámské i pánské oblečení. Podívejte se, jaké jsou nejdůležitější prvky cyklistického oblečení a jaké jsou jejich vlastnosti.

Tričko

Bavlněné tričko je nejhorší možnou volbou, pokud jde o cyklistiku. Neodvádí pot, což nejen zhoršuje jízdní komfort, ale může také vést k ochlazení těla. Jedním z nejčastěji problémů u volených typů cyklistických dresů potní vyrážka. Je s nimi zacházeno jako s první vrstvou oděvu a jejich hlavním úkolem je transport vlhkosti mimo tělo. Cyklistické sety pro dámy i pány musí být vyrobeny z lehkých, pohodlných a rychle schnoucích syntetických materiálů. Je dobré si vybrat tričko s delší zadní stranou, abyste měli záda zakrytou v jakékoli poloze.

Kalhoty

V závislosti na ročním období a vašich individuálních preferencích si můžete vybrat přiléhavé nebo volné kalhoty a šortky. První volba bude dobře fungovat, když jedete na dálkových trasách, druhá – pokud občas nasednete na kolo nebo hodně jezdíte na jaře a v létě. Šortky s vložkou vám poskytnou další pohodlí a ochranu proti oděru. Bez ohledu na zvolenou délku kalhot by měl být každý model vyroben přesně a zajistit tepelnou pohodu, to znamená, že by měl správně odvádět vlhkost mimo tělo.

Obuv

Pohodlná obuv je důležitým prvkem, na který byste měli pamatovat při doplňování cyklistického oblečení. Pokud občas jezdíte na kole, můžete si obout neformální obuv. Je důležité, aby byla pohodlná, zabráníte tím vzniku oděrek nebo kuří oka.

Bunda

Volba cyklistické bundy je do značné míry dána povětrnostními podmínkami. V této kategorii existuje více typů produktů. Větrovka chrání před větrem. Je tak praktická, že ji můžete používat po celý rok. V kombinaci s cyklistickou bundou poskytne dobrou tepelnou ochranu. Nepromokavá bunda je, jak název napovídá, nejlepší volbou pro zamračené a deštivé dny. Při výběru této bundy vezměte v úvahu, že obvykle není izolovaná. Softshellové bundy jsou k dispozici s větruvzdornou membránou nebo bez ní. Tyto výrobky mají vysokou prodyšnost, což znamená, že rychle a účinně odvádějí vlhkost z těla.

Správně vybrané oblečení je ideální vrstvit. V případě oteplení během vaší vyjížďky si jednotlivé vrstvy sundáte nebo naopak obléknete. Hodit se vám budou také praktické doplňky jako jsou sluneční brýle, helma, rukavice a batoh.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments