Příliš mnoho tuku v krvi prozradí signál na toaletě. Všimněte si ho, může vám to zachránit život

Zdraví naší krve přisuzujeme příliš malou důležitost. Existuje přitom substance, která v ní dokáže napáchat velké škody. Jde o vysoký cholesterol. O něm se traduje, že se dlouhou dobu nijak neprojevuje. To ale není tak docela pravda. Je nicméně nutné sledovat varovné signály.

Návštěva toalety prozradí mnohé

Vysoký cholesterol si představme pro jednoduchost jako příliš mnoho tuku v krvi. Když se tento tuk v krvi nahromadí, může začít ucpávat tepny a přímo tak zvyšuje riziko infarktu či mozkové mrtvice. Ovšem tento stav ovlivňuje také trávicí systém a zejména pak produkci žluči. O ní je známo, že se podepisuje na barvě stolice.

Cholesterol je zodpovědný za produkci žluči v zažívacím systému člověka. Tato žluč pomáhá tělu rozkládat potraviny a absorbuje živiny ve střevech. Pokud je však ve žluči příliš mnoho cholesterolu, přebytek se může zformovat do krystalů, které pak ztvrdnou na kameny ve žlučníku. Tento stav je znám jako žlučové kameny a je popisován jako mimořádně bolestivý.

Žlučové kameny ve žlučníku snižují množství žluči, které se dostává do střev. Nejenže může způsobit silnou bolest, ale stolice vám může zežloutnout. Mezi další barvy patří bledá nebo jílovitá barva.

Foto: Shutterstock

Tvorba cholesterolových kamenů

Cholesterolové žlučové kameny jsou tvořeny hlavně ztvrdlým cholesterolem, i když obsahují i ​​další látky, jak upozorňuje doktor David Chengelis. “Pokud kameny obsahují více než 50 procent cholesterolu, jsou považovány za cholesterolové žlučové kameny. Asi tři čtvrtiny všech žlučových kamenů tvoří právě cholesterolové kameny. Odborníci si nejsou jisti, co způsobuje žlučové kameny, ale někteří se domnívají, že je za tím přebytek cholesterolu. Játra vylučují cholesterol, který se ve vaší žluči běžně rozpouští, ale pokud ho produkujete nadbytek, žluč nemusí být schopna vše rozložit a nakonec se mohou vytvořit kameny,” uvedl doktor.

K tvorbě cholesterolových kamenů mohou přispět určité věci, které zvyšují vylučování cholesterolu v játrech, jako je užívání antikoncepce, léky proti cholesterolu, rychlé hubnutí a obezita nebo stavy, které vyvolávají stagnaci žlučníku. Stupeň obsahu cholesterolu ovlivňuje celkový vzhled cholesterolových kamenů. 

Deset procent žlučových kamenů tvoří čistý cholesterol, který měří až čtyři centimetry. Jsou hladké, kulaté až vejčité a žlutobílé a mají laminovaný nebo krystalický řezaný povrch. Smíšené kameny mají nižší obsah cholesterolu, a proto mohou být šedobílé až černé v závislosti na obsahu bilirubinu, uhličitanu vápenatého a fosfátu. Smíšené kameny mají tendenci být vícečetné, menší a fasetované a mohou mít tmavé jádro a vrstvený řezaný povrch.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments