Varovné znamení, že vám brzy praskne tlusté střevo. Je to hra s časem, rozhodují minuty

Každý už zažil, jaké to je mít zácpu či průjem. Pravděpodobně jste také měli otravu jídlem nebo virové onemocnění žaludku alespoň jednou nebo dvakrát v životě. I když je zánět slepého střeva mnohem méně častý, nakonec s ním skončí asi 5% populace. Člověk nikdy neví, jestli nebude patřit do této skupiny.

Když praská střevo

Prasknutí tlustého střeva je obvykle důsledkem jeho zánětu, byť ne každý zánět vede hned k tomu, že tento důležitý orgán praskne. Čím déle ale trvá, tím je riziko vyšší. Proto je vhodné znát varovná znamení, jejichž výskyt by vás měl okamžitě vyslat směrem na pohotovost.

Zánět slepého střeva obvykle způsobuje silnou bolest, která sahá od pupku po pravou dolní část břicha. I když to nemusí nutně znamenat, že vám slepé střevo praskne, je třeba provést testy, například CT vyšetření, abyste to zjistili.

Pohotovostní lékař Dan Gingold poznamenává, že někteří pacienti s apendicitidou pociťují určitý typ nepohodlí. Pokud vás bolí břicho, když děláte některé činnosti, jako je chůze nebo při kašli, mohla by se vám zanítit celá břišní stěna. Vaše slepé střevo může být na pokraji prasknutí nebo už prasklo.

Můžete také bojovat jen s bakterií v žaludku. Ne každý s apendicitidou bude mít tyto příznaky. Pokud se ovšem kromě silné bolesti cítíte i velmi špatně, může to být významné znamení. Zánět střeva má někdy vliv na další aspekty gastrointestinálního traktu a nervového systému a vede k nevolnosti a zvracení.

Foto: Shutterstock

Můžete být i zmatení

U některých lidí je střevo umístěno níže v pánvi, takže je blízko močového měchýře. A když se močový měchýř dostane do kontaktu se zaníceným slepým střevem, také se zanítí a podráždí, zdůrazňuje Cedrek McFadden, chirurg s certifikací GI z Lékařské fakulty Univerzity v Jižní Karolíně. Výsledkem je, že můžete mít pocit neustálého močení a pociťujete bolest při tom.

Horečka a zimnice znamenají, že někde ve vašem těle je zánět. Pokud je vaše slepé střevo zanícené, tělo reaguje uvolněním několika chemikálií, které bijí na poplach a přinesou do oblasti bojové buňky, které se mohou projevit lokalizovanou bolestí a celotělovými příznaky, jako je horečka a zimnice. Pokud vás také bolí žaludek nebo se vám zhoršuje horečka, poraďte se se svým lékařem.

Zhoršení infekce může vyvolat pocit zmatenosti či dezorientace. Neznamená to ale, že by se něco dělo v mozku. Nicméně s postupující infekcí musí tělo vynaložit velké množství zdrojů včetně kyslíku a omezí jejich přívod do mozku.

Foto: Shutterstock, zdroje: Prevention, Cleveland Clinic

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments