Připravujte se na zimu a naplňte mrazák prospěšnými bylinami. Které nesmíte vynechat?

Období sněhové pokrývky se neodvratně blíží a je nejvyšší čas vytvořit si v mrazáku zásoby. Maso a zeleninu není třeba skladovat dopředu, protože je seženete v obchodě i v zimních měsících. Co naopak budete hledat marně, jsou různé druhy bylin ze zahrádky, které v nepříznivém počasí zahřejí v čaji, provoní koupel nebo dodají šmrnc různým receptům. Pokud nemáte zahradu nebo už veškeré byliny odrostly, podívejte se do nejbližšího obchodu a doplňte mrazák o tyto druhy.

Máta

Velmi aromatická rostlina najde své místo v kuchyni a koupelně. Pokud její listy natrháte do koupele, můžete si užít její silnou mentolovou vůni a protáhnout nosní dutiny. Stejně tak se dají listy zalít horkou vodou a podávat jako čaj, který pomáhá léčit nadýmání, trávící obtíže a průjmy.

Meduňka

Její listy jsou na pohled velmi podobné mátě, avšak její vůně a chuť je zcela odlišná. Odvar právě z této rostliny uvolňuje napětí, snižuje stres a dopřává svému uživateli pocit klidu a harmonie. Nejlépe vám poslouží jako čaj, těsně před spaním, kdy každého spolehlivě ukolébá. Stejně tak je možné bylinku pozřít při obědě nebo svačině, a to například jako ozdobu ke zmrzlině nebo jako doplněk pečeného masa na sladko.

Pažitka

Až si budete lámat hlavu s tím, co připravit k večeři, přijde k ruce krabička s nasekanou pažitkou. Její vůně není výrazná, a tak se jejím přidáním do jídla nedá nic zkazit. Ať už se rozhodnete pro polévku, pečené brambory nebo jen pečivo s máslem, pažitka oživí každou kulinářskou pochoutku.

Kopřiva

Většinu času je tato rostlina jen obcházena obloukem, aby nezpůsobila popálení. Pokud se však odhodláte ji natrhat, usušit a uvařit z ní hrnek čaje, počítejte s jejími blahodárnými účinky v oblasti zdraví. Její složení pomáhá vyplavovat z těla škodlivé látky a upravovat tělesnou hmotnost.

Mimo horký nálev je jednou z ingrediencí při výrobě domácí kopřivové nádivky nebo svěžího špenátu, který v zimě může přijít k chuti.

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments