Už tam nikdy nevkročím. První turisté odhalili, co se letos děje v Chorvatsku

Chorvatsko už v červnu hlásí rekordní čísla v rámci turistického ruchu. Je to až neuvěřitelné, ale do této země každý rok proudí více a více lidí, přičemž se nezdá, že by se tento trend měl zastavit. Pod pokličkou však probublávají problémy, které by nakonec Chorvaty mohly přijít hodně draho. Hrozí totiž, že to přeženou a turisté se k nim přestanou vracet.

Proč to tak přehánějí?

Důvodem jsou nejrůznější incidenty, jaké popsal deník Dalmacija Danas. Ten zaznamenal případ dvou zahraničních turistek, které se do země už skutečně nikdy nevrátí. Jejich příjemnou dovolenou totiž pokazil jeden jediný střet s taxikářem, který si zkrátka chtěl nahrabat a myslel si, že mu to projde. Zřejmě jako už mnohokrát předtím.

Dvě dívky vystoupily z vozidla taxislužby evidentně rozrušené. “Jedna z nich plakala a obě byly hodně naštvané. Křičely, že jdou zavolat policii, což se také stalo,” uvedl svědek události pro chorvatský list.

Když se jich zeptal, co se ji přihodilo, vše mu vylíčili. “Taxikář jim prý za cestu z terminálu trajektů ve Splitu na letiště naúčtoval 220 euro. Prý se obrátili na letištní policii, ale ta jim řekla, že s tím nemůže nic dělat,” líčí dotyčný, který s dívkami hovořil.

Nakonec jim tedy nezbylo než zaplatit, protože jinak by to byly ony, kdo by byl popotahován. “Už sem nikdy nevkročíme,” bylo to poslední, co od nich svědek slyšel a byl přesvědčen, že to myslí vážně. Částka přesahující pět tisíc korun za krátkou jízdu taxíkem je totiž skutečně hodně.

Zjevně ale nejde o výjimku. Jak deník Dalmacija Danas dodává, minulý týden se odehrál takřka totožný incident, pouze částka za cestu byla 180 euro, tedy také kolem pěti tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Řešení tu je

K věci se vyjádřil i předseda cechu taxikářů, a to velmi odmítavě. Podobní vykutálenci prý ničí pověst celému odvětví a nakonec i Chorvatsku jako takovému. Prý všichni vidí, že jejich chování je nepřípustné, ovšem zákon jim to umožňuje. Řešením by bylo stanovit maximální přípustný tarif, ovšem to na většině míst Chorvatska neplatí.

Řešením je nespoléhat se na taxíky na ulici, ale zajistit si vlastní pomocí některé z aplikací nebo centrál, které v Chorvatsku fungují. Jde jednak o známý Uber, ale třeba také Radio Taxi nebo Yellow Taxi.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Přemek
5 měsíců

V Praze a v Brně je okrádání turistů taxikáři na denním pořádku, tak se přestaň furt srát do Chorvatska a napiš taky jak je tahle země prohnilá a předražená jam se podíváš. Tady bych nedal za dofču ani kačku!