Příšerné Chorvatsko. První turisté prozradili, co se tam děje. Češi se dostanou do velkých problémů

Dá se očekávat, že Chorvatsko bude opět hitem letošní dovolenkové sezóny, přinejmenším z pohledu toho, kam budou Češi vyrážet na dovolenou. Ačkoliv každým rokem přibývá těch, kteří si na tamní dění stěžují, nakonec u většiny stejně převáží tradice a krásy tamního moře a přírody.

Připravte se na nepříjemnosti

Pravdou ale je, že každým rokem toho Chorvaté na turisty zkouší víc a víc. Už naprostým standardem jsou napálené ceny, které prý letos stojí opravdu za to. Pokud jde o ubytovací a restaurační služby, zdražovalo se přibližně o 15 % oproti už tak drahému loňskému roku, což není vůbec málo, ba právě naopak.

Ještě větší problémy by ale mohly přinést nové zákony, které v Chorvatsku již platí nebo budou platit. Chystá se třeba omezení počtu turistů na určitých místech, což by mělo být řešeno jejich zpoplatňováním nad současný rámec.

První turisté už se navíc setkali s nepříjemným vymáháním nějakou dobu platného, ale dosud spíše ignorovaného opatření. Jde o zákon proti nahotě, který letos získal na aktualitě, protože se rozhodlo, že už se to bude řešit.

Foto: Shutterstock

Tohle nedělejte

Lidem v Chorvatsku se totiž nelíbí, že se jim turisté v plavkách promenádují mimo vyhrazené pláže, a to například po městech. Co si budeme povídat, jde především o českou specialitu. Našinci si myslí, že Chorvatsko se v letních měsících mění v jedno velké letovisko, a tak ze sebe plavky v podstatě nesundají.

To by se jim ale mohlo vymstít. V chorvatských médiích už se řeší jeden z prvních případů, kdy ve Splitu se objevily dvě turistky v plavkách, které se opalovaly na kusu betonu u moře. Místní je neprodleně udali a na místo už si to štrádovala hlídka. Dvojice turistek ale nakonec zmizela dříve, než dorazila na místo. Pokud by se tak nestalo, zřejmě by dostali pokutu ve výši až 150 euro.

Nelze přitom očekávat žádnou shovívavost. Jsou to právě místní, kteří si toto opatření vyžádali. Je to přitom trochu zvláštní, protože jsou to oni, koho turismus živí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
1 rok

Nemůžu už poslouchat ty neustálé kritiky Chorvatska, jak se tam zdražuje a a jak nás tam nikdo nechce. V Čechách se za poslední rok vše vysvětlující a omlouvající krize na Ukrajině zdražilo všechno (hlavně elektrika, plyn, potraviny) na dvojnásobek a stěžujeme si na Chorvaty. Ti navíc nového roku přešli na Euro a do Shengenu, a přece víme, jaký efekt to mělo tehdy na Slovensku. No nedivme se. Je tam krásně a ubytovací kapacity nejsou nafukovací. Tak ještě můžete jet do Řecka, které asi bude válčit s Tureckem, do Turecka se zemětřeseními nebo do Egypta či Tuniska plného Rusů. Nejlíp bude… Číst vice »

Vlado
Vlado
1 rok

A ako bi sa vám páčilo, Sedíte si na káve ci obede a zrazu príde tlste pras z plaže. A iba v plavkách zarezanimi až po gule . A sadne si ku slou vedľa bez košele a len v plavkách. Ako super dúfam ze vám bude chutiť. Lebo ja bi som radšej odišiel než sedieť vedľa takého a ešte si aj zapáli cigaru. Lebo veď ja si platím dovolenku. A to co robí 90 percent Čechov je hanba. Véd idete na dovolenku a nie na turistiku.. mentali .?..?! Jedlo si kupujem až v mieste dovolenky. A nie ze mam auto… Číst vice »

Iva
Iva
1 rok

Ahoj, já jsem zrovna v Chorvatsku a tak jsem klikla na tento článek. Zákaz nošení plavek na veřejnosti mi přijde naprosto v pořádku, ale co se týče těch cen! Nakupovala jsem včera v Lidlu a totožná potravina, která Vás v Česku vyjde cca na 22Kč, tak zde 35 a výš. Důrazně doporučuji vyměnit si rychle eura v ČR, protože to co vám strhávají obchodníci za platby kartou je taky nehorázné cca kolem 100Kč za platbu kartou a při výběru z bankomatu není kurz vůbec tak dobrý jako v Čr.

Martin
Martin
1 rok
Reply to  Iva

Paní Ivo, sem tam je něco dražší, to se stane. Ale pamatujete si ceny cca před 20 lety? To bylo daleko horší. A nechápu, proč vybíráte éčka tam? Já mám doma pro jistotu furt cca 1000 € v hotovosti. A měla byste si založit euro účet. Já ho mám zadara. Platíte stejnou kartou v zahraničí tak jako v ČR ale venku se vám odečítají éčka v kurzu jakém jste je nakoupila na svym euroučtu. Já 1€ za 24,-. Neplaťíte tedy přepočtem v aktuálním kurzu. Nikdy jsem nejezdil bez hotovosti ani když byly kuny a zbyly. A když zbyly, tak sem… Číst vice »

Iva
Iva
11 měsíců
Reply to  Martin

Zdravím, ceny před 20ti lety vážně nepamatuji a jela jsem tam sama a navíc hromadnou dopravou (4 přestupy) takže 1000 EU bych určitě u sebe mít nechtěla.
O euro účtu vím, ale nevyplatí se mi platit bance 120 korun měsíčně za vedení tohoto účtu, když jedu jen jednou za rok. Ale nyní už jsem samozřejmě poučena ze svých chyb a udělám to celé jinak. Děkuji za rady, pěkný den ☀️🙂

Josef
Josef
11 měsíců
Reply to  Iva

Otevrete si eurovy ucet ve fio nebo airbank a mate to uplne zdarma. Lze to udelat online, bez navstevy banky. Nemusite z nej pravidelne platit, porad to mate zadarmo vcetne karty.

Jana
Jana
1 rok

Draho je všude. A co je na opatření proti nahotě špatného? Proč si myslíte, že by tam měli být místní zvědaví na upocené české pupky či špekaté “krasavice”. Doma byste tak v létě také nevyrazili na promenádu po městě. A i kdyby na to tu postavu někdo i měl, prostě se to nehodí, je to neslušné a buranské. Je dost pohodlných letnich outfitů.

Last edited 1 rok by Jana
Iva
Iva
11 měsíců
Reply to  Jana

Přesně! Naprosto souhlasím

Stanislav
Stanislav
1 rok

Maj sedět doma na zadku, dobře jim tak, nejkrásnější dovolený jsou doma bez nějakýho stupidniho moře.

Martin
Martin
1 rok
Reply to  Stanislav

Pane Stanislave, stupidní je sedět doma jako Vy. Zcela jistě jste u moře nikdy nebyl a zřejmě na to moře ani nemáte, tak tlacháte békoviny. Ostatně tyhle názory znam ze svého okolí. Takže šup na lavičku na dvorek, zapálit si cígo, otevřít si levnyho arguse a nadávat a nadávat na to stupidní moře.

Iva
Iva
11 měsíců
Reply to  Martin

😅 tak tak

Alena
Alena
1 rok

To ….už aby jsme se šli odstřelit 🙂🙂😡

Martin
Martin
1 rok
Reply to  Alena

A proč?

Petr
Petr
1 rok

Zase jen kecy.

Tomas
Tomas
1 rok
Reply to  Petr

Přesně tak

Jarmila
Jarmila
1 rok

Co je na tom tak příšerného? Prostě zdražuje se všechno a všude a že se Češi neumí chovat a lezou do města nebo na snídani v plavkách? To už je naše ostuda.