Přišlo vyúčtování energií. Lidé jsou zděšení. A zase napálili zálohy. Proč?

Když se loni rozjela energetická krize, bylo poměrně záhy patrné, že na lidi bude dopadat postupně. Zatímco se minulý rok mnozí podivovali nad tím, proč mnozí kolem cen energií tak moc vyvádějí, teď to pociťují na vlastní kůži.

Nevěděli o tom

Zejména v bytových družstvech a v rámci společenství vlastníků jednotek se problém naplno začíná řešit až teď. Tedy mezi samotnými obyvateli bytů, protože těm teď dorazilo vyúčtování za teplo, plyn, případně teplou vodu. A mnohde je to tvrdý střet z realitou.

Je to docela síla. Celé naše sousedství má vysoké nedoplatky, často 20 až 30 tisíc. Někteří z nás neví, jak to utáhnout. Obzvlášť, když spolu s tím zvedli zálohy na další období,” říká paní Romana žijící ve třípokojovém bytě v Ústí nad Labem.

Přiznává, že do této chvíle energetickou krizi nijak neřešila ani neuposlechla výzev, aby přes zimu stáhla topení. Domnívala se totiž, že jí se to netýká, protože platila pořád stejně. Ve skutečnosti však hradila zálohy, které její SVJ automaticky nezvedlo. “Předseda nám teď řekl, že jsme si přeci mohli platit víc dopředu, když toho byly plné noviny,” líčí Romana.

Foto: Shutterstock

Platba i za sousedy

Je vidět, jak moc velký má celá tato nepříjemná záležitost dojezd. V televizi a v tisku už se píše o tom, že první dodavatelé energie naopak zlevňují. Ve skutečnosti se ale velká část trhu teprve srovnává s novým normálem. Ten ani po snížení cen nebude tak přívětivý jako v minulých letech. Za teplo a elektřinu zkrátka budeme platit více. Poměrně strmě zdražuje také vodné a stočné.

Vyvstává také problém, že někteří obyvatelé bytů nebudou mít na uhrazení vysokých nedoplatků. Potom to bohužel dopadne tak, že to za ně přinejmenším dočasně budou muset uhradit solventní sousedé, jinak i jim hrozí, že budou od zdrojů energií odpojeni.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments