Končí oblíbený český pivovar. Provoz už se nevyplatí

Některé aspekty napovídají tomu, že nejhorší krizi jsme překonali a teď už by to mohlo být jenom lepší. Ale ne tak zhurta, odpovídají odborníci. Podle řady z nich byl tento rok teprve začátkem a v tom příštím budeme sklízet plody toho, co se zaselo, respektive pokazilo.

Smutné ukončení

První vlaštovky přicházejí už teď, na sklonku roku. Nelze totiž pominout skutečnost, že ceny energií vystoupaly na bezprecedentní úrovně a už tam zůstaly. Stát sice zastropováním odstranil ty nejhorší excesy, ale většina firem má stále mnohonásobně dražší plyn a elektřinu, než s jakou jejich ekonomické plány počítají.

Mnohým už to přestává vycházet. Varoval například šéf Kofoly, podle kterého se musí něco stát, protože situace je velmi špatná. Společnosti podle něj raději o svých problémech nahlas nemluví, ale o to rychleji se to může začít sypat.

Teď tu máme velmi nepříjemnou zprávu v tomto duchu. Končí velmi oblíbený Pardubický pivovar, který má dlouhou tradici. Pravdou je, že nekrachuje, avšak pouze zavírá kvůli nerentabilitě provozu. Své brány by měl definitivně uzavřít v prvním čtvrtletí příštího roku.

Foto: Shutterstock

Pivo se má vařit jinde

Informoval o tom jeho majitel, kterým je skupina Staropramen. Ta přitom Pardubický pivovar koupila teprve před dvěma lety. A těžko předpokládat, že ho koupila proto, aby ho následně uzavřela. Jenže obtížné podmínky na českém i světovém trhu jí k tomu donutily. Je očividné, že se firma snaží koncentrovat výrobu do menšího počtu míst, kde může realizovat úspory z rozsahu.

Některá piva, která Pardubický pivovar produkuje, nicméně nekončí. Mají se vařit v v pivovaru Ostravar, který rovněž patří Staropramenu. Půjde ale už spíše jen o zachování značky, protože piva jsou obvykle spojena s místem jejich původu.

Pravdou je, že tento trend je na pivovarnickém trhu nepopiratelný. Velké skupiny koncentrují výrobu. Není však vyloučeno, že Pardubický pivovar by přežil. Ale za situace, kdy jsou náklady na energie, suroviny či obaly takto vysoké, už to bylo zkrátka neúnosné.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 měsíc

Obávám se, že pro nerentabilitu budou zavírány mnohé další provozy.

Brk
Brk
1 měsíc

“A těžko předpokládat, že ho koupila proto, aby ho následně uzavřela.”
Prozradím vám malé tajemství: Koupila ho samozřejmě proto, aby ho uzavřela 🙂 Jde totiž o pozemky, ne o pivovar.

Jan
Jan
2 měsíců

Tak jeste zbyva dalších asi 500 ceskych pivovaru a tisice dalších zahraničních, na suchu nezustaneme. Bacha, aby vam nedošla vodka

Jaroslav
Jaroslav
2 měsíců

Tak ono krachují firmy, restaurace, živnostníci i když ekonomika jede a vše je zalité sluncem. Jen pořád nechápu, proč si ty hyeny (slovy našeho prezidenta), nedají tu práci a nenapíšou, pozitivní článek! 🙂 Čech, je od narození pesimista a ty vaše negativa Terezo, mu nepřidají. Dám vám tip, blíží se Vánoce, napište něco hezkého! Ale ne o tom, že budou svátky na blátě, kapři budou dražší a vánoční stromky, ne ty umělé, nám do deseti dnů od nastrojení, opadají. Znáte se!!! 😉

Miroslav
Miroslav
2 měsíců
Reply to  Jaroslav

Jj svata pravda!! Bohužel ale, seriozní zprávy neprodávají! Hloupí Češi, a těch přibývá, sledují jen bulvár.

Michal
Michal
2 měsíců

Po pivu už nějak netoužím.