Proč se naše tvář stává méně symetrickou. Přibývající roky se na rysech projeví specifickým způsobem

U novorozenců působí obličeje zcela symetricky, pokud se tedy nejedná o těžký porod. Věkem se na tváři tvoří vrásky, kůže je povislá a dokonce se na ní objevují menší či větší jizvičky.

Mezi věkem a asymetrií existuje poměrně lineární vztah, tvrdí odborná asistentka chirurgie z fakultní nemocnice na Harvardské lékařské fakultě v Massachusetts Helena Talor. Pečlivě sbírá údaje pro zlepšení postupů v plastické chirurgii. Výzkumy ukazují, že vliv stárnutí se neomezuje pouze na vrásky a jemné linie, ale tvář se nám s přibývajícím věkem i reálně mění. Bylo by spíše výjimečné, kdyby se u vás určitý stupeň asymetrie neobjevil, píše se na  livescience.com

Každá strana tváře stárne jinak

Síly, které působí na obličej v průběhu času, pravděpodobně nepůsobí stejně. Někdy nám může kůže začít přepadat jen na jedné straně obličeje. To, jak se tvar obličeje během let mění, je pro běžný život v principu nepodstatné. Výraznější asymetrie činí tvář méně atraktivní. Pro plastické chirurgy je zjištění způsobu stárnutí tváře důležité. Navíc třeba existuje velké množství poruch, jako je třeba rozštěp rtu, které navíc vyžadují vícenásobné operace během značně dlouhého časového období.

Počítejte s asymetrií

Vaše tvář podle odborníků nebude vypadat i v 50 letech zcela stejně symetricky, jako vaše tvář ve fázi dítěte. Pokud najdete několik obličejových asymetrií na své tváři, jste na tom úplně stejně jako drtivá většina lidí kolem vás i na celém světě.

Foto: Shutterstock

Jak zjistit, zda máte symetrickou tvář

Symetrická tvář se považuje za atraktivnější. Jestliže chcete zjistit, jestli je ta vaše tvář opravdu symetrická, anebo se na ní naopak projevuje výraznější asymetrie, postavte se před zrcadlo nebo si udělejte 2 fotky tváře, jednu s úsměvem a druhou s uvolněným výrazem.

Čeho si všímat na tváři

  • Zda mají vaše oči stejnou velikost
  • Zda máte obočí ve stejné výšce nad očima
  • Zda není některé oční víčko více povislé
  • Zda máte stejně velké nosné dírky
  • Zda mají obě strany rtů stejnou velikost
  • Zda jsou koutky vašich úst ve stejné výšce
  • Zda jsou si vaše tváře napohled velmi podobné a mají stejný objem
  • Zda máte na některé straně tváře výraznější vrásky?

Co pomůže k větší symetrii

Symetrii tváře můžete podpořit změnou životního stylu. Přestaňte kouřit, buďte co nejčastěji na čerstvém vzduchu, dostatečně se hydratujte a spěte na zádech, aby jedna strana obličeje nebyla dlouhou dobu v noci vystavena tlaku na polštář. Výborných výsledků dosáhnete i obličejovou gymnastikou či obličejovou jógou.

Foto: Shutterstock, zdroj:  livescience.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments