Proč spíme s přikrývkou i ve vedrech. Hlavní důvod překvapí

Zná to snad každý. V letních dnech se i v noci venku drží vysoké teploty a my se doma převalujeme ze strany na stranu.

Žádná poloha nevyhovuje a my jsme už zoufalí. Bez peřiny nemůžeme usnout, protože máme nepříjemný pocit a pod peřinou máme pocit, že se snad upečeme. Proč máme tak nutkavý pocit svírat ve svých rukou přikrývku a alespoň částečně zakrývat své tělo?

Rozmazlená moderní společnost? 

Vraťme se na chvíli do dob našich prapředků. Pod jeskynním převisem se jim mohlo o přikrývkách jen zdát a stejně tak v pozdějších primitivních obydlích. Situace se nezměnila ani později, když nastoupila éra středověku. 

Přikrývku si mohli dovolit jen bohatší měšťané a šlechta. Nebylo zvykem, aby se obyčejný člověk pyšnil takovým luxusem. Teprve až později se z přikrývky stal běžný standard a dnes už ji bereme jako něco samozřejmého.

Experimenty dnešních dnů ukazují, že se pod peřinou cítíme šťastnější, i když máme během horké noci zcela opačné pocity. Teplo, které naše přikrývka udržuje totiž výrazně podporuje hormon, který odpovídá za náš pocit štěstí. 

Jednoduchá potřeba těla 

Podle odborníků, kteří se podobnou otázkou zabývají však nejde o nic složitého. Domnívají se totiž, že se člověk pod přikrývkou ve spánku cítí bezpečněji. Získává na klidu a opouští ho úzkost z všudypřítomné tmy nebo samoty ve spánku. Tělo se tak přirozeně zbavuje paniky a strachu.

Přikrývka totiž spícímu dodává klid na duši a on se tak může naplno ponořit do opravdu hluboké fáze spánku, kdy tělo skutečně odpočívá, regeneruje a připravuje se na další den. 

Zahřívací funkce

I když se nám zdá, že je venku nesnesitelné horko, jakmile usneme, tělo se ochladí. Organismus ztrácí i několik stupňů, jelikož se tělo ve spánku hůře zahřívá. V této chvíli poskytuje přikrývka i v teplých dnech příjemný komfort, který si však neuvědomujeme, jelikož ochlazení nastane až ve chvíli, kdy jsme v hluboké fázi spánku. 

Foto: Pixabay

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments