Vyžeňte krtky, dokud vám nezlikvidují celou zahradu. Existuje na to tajný trik s podmáslím

Nikdo nechce mít na zahradě krtky. V pohádkách jsou to chytrá a roztomilá zvířátka, v běžném životě úporní ničitelé trávníků a záhonů. Budují si pod zemí sítě tunelů a ničí tak zahrady, kterým jsme věnovali spoustu času, energie i peněz.

Jak se zbavit krtků? A jde to i humánně?

O krtcích se ví, že jsou skoro slepí. Ovšem o co byli ochuzeni na zraku, o to víc dostali přidáno na hmatu a čichu. Chapadlovité výčnělky na jejich čenichu jsou prý 6x citlivější na dotek, než lidská ruka.

Krtci jsou hmyzožravci. Kopou tunely, aby lokalizovali červy a další hmyz, který žije v půdě kolem rostlin. Zkonzumují ho až 100% své tělesné váhy denně. Proto se vyskytují v místech, kde je dostatek larev, žížal a brouků.

Primárním důvodem, proč se krtci nastěhovali do vaší zahrady, je dostatek jídla, který jim skýtá. Odstraňte ho. Zbavíte-li svou zahradu hmyzu, krtci odtáhnou za jídlem jinam.

Vyzkoušejte ricinový olej

Vyrobte si repelent. Krtci nesnáší ricinový olej. Nezabije je, ale způsobí jim zažívací potíže a na vašem trávníku se jim přestane líbit. Smíchejte 3 díly ricinového oleje s 1 dílem saponátu na nádobí a tuto směs nalijte do krtinců. Nebo do ní namočte bavlněné kuličky a ty pak kolem krtinců rozmístěte. Nezapomeňte je ale každých pár dnů vyměnit.

Vysaďte narcisky, kupte podmáslí

Krtci díky svému citlivému nosu nesnáší rostliny se silnou vůní, jako jsou narcisy nebo měsíček. Vysaďte si je kolem vaší zahrady nebo do vyvýšených záhonů a krtci se vám začnou vyhýbat.

Také podmáslí smíchané se syrovátkou jim nevoní. Pokud směs nalijete do krtinců, rádi se budou poroučet o dům dál.

Foto: Shutterstock

Naftalín, benzín a tableta do bazénu

Osvědčit se může i 1/4 tablety pro bazénovou chemii zahrnuté do krtince. Stejně některé krtky vypudí naftalín, ale 1 tableta stačit nebude, kupte rovnou větší množství. Vyzkoušejte hadr namotaný na klacku, namočený do benzínu a zasunutý do krtince.

Časově náročnější, ale spolehlivý, je příkop kolem zahrady. Měl by být asi ½ metru hluboký a 10 cm široký. Naplňte ho štěrkem a krtci se k vám už nedostanou.

Udržujte zahradu čistou, trávu posekanou, vyhněte se vrstvám mulče a odstraňte všechny organické nečistoty. Nejbezpečněji se krtci totiž cítí pod nějakou vrstvou.

Nechtějte je vytopit

Nezalévejte zahradu nadměrně. Do příliš vlhké a měkké půdy se nastěhují žížaly a za nimi se budou stahovat krtci. Nedoporučuje se ani snažit se krtky vyplavit. Svůj vyplavený úkryt klidně opustí a někde v klidu nad zemí počkají, až voda ustoupí. Zničíte si trávník a krtci se potom do rozmočené půdy ještě lépe zavrtají.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments