Profesor Flegr: Nový koronavirus si za 20 let ochočíme jako ty staré. Protilátky budeme mít od dětství

Profesor Jaroslav Flegr je velkým pesimistou, pokud jde o bezprostřední vývoj koronavirové epidemie, kdy se nedomnívá, že současná opatření budou k zastavení nákazy stačit a pravděpodobně tak bude nutné přistoupit i k lockdownu celé země. Pokud se tak nestane, hrozí spontánní lockdown s mnohem vážnějšími důsledky.

Nákaza už v mateřské školce

Pokud ale jde o dlouhodobé soužití s koronavirem, je spíše optimistou. Podle něj za pár desítek let přestane být opravdovou hrozbou a stane se jednou z dětských nemocí. “Všechno to skončí za dvacet let nebo tak. Skončí to, až se virus změní na dětskou nemoc. To není, že by zmutoval. On zmutuje taky, přizpůsobí se změněným podmínkám. Ale důležité je, že se nakazí děti ještě v mateřských školách,” řekl Jaroslav Flegr pro Reflex. “Ty mají připravenou imunitu na to, aby se nakazili, neonemocněli vážně a nesli si v sobě určité malé množství viru po celý život.

Podle Jaroslava Flegra máme v sobě tímto způsobem čtyři linie takzvaných starých koronavirů. “Nakazili jsme se v dětství, kdy náš imunitní systém je přizpůsobenej tak, že nám tyto nemoci příliš neškodí.

Trvalá opatření jako ve Švédsku

Ty aktuálně nejvážnější problémy s koronavirem podle Flegra odezní s koncem chřipkové sezóny, kdy se oteplí. “Pak si vystačíme s rouškami a opatřeními, která měli celou dobu ve Švédsku,” poukázal biolog na často citovaný příklad severské země.

Podle něj to zde zdaleka nedělali tak špatně, jak by se podle některých zpráv mohlo zdát. Jedinou chybou, kterou udělali, bylo to, že koronavirus ve větší míře pustili do domovů seniorů. “Jinak celou dobu měli i přes léto roušky, zákazy hromadných akcí a další věci,” říká Flegr. S tím podle něj několik měsíců vystačíme. V té době však bude zásadní, aby se provedlo proočkování populace. “To je zásadní věc, která nás může zachránit, jakmile se proočkujeme, tak jsme za vodou.” Lidé sice nemocí Covid-19 stále budou moct onemocnět, ale už to nebude epidemie, která by se šířila exponenciálně.

Foto: archiv J. Flegra

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments