Profesor Jaroslav Flegr sestavil dvanáctero rad pro všechny, kdo berou koronavirus vážně

Parazitolog a evoluční biolog Jaroslav Flegr, který správně předpověděl rychlý nástup podzimní vlny koronavirové epidemie, sestavil pro své fanoušky dvanáctero rad, jimiž by se v průběhu současné situace měli řídit.

Tyto rady jsou dnes platnější než kdy dříve. Počet nakažených v České republice přibývá raketovým tempem a ministerstvo zdravotnictví potvrzuje, že stále více infikovaných zůstává nezjištěno. Česko velmi málo testuje a přitom podíl nakažených na provedených testech dosahuje hrozivé čtvrtiny případů.

Koronavirové dvanáctero Jaroslava Flegra

 1. Zachovávat sociální distanc – když to jde, nepřibližovat se k jiným lidem blíže než na 2 metry a nedotýkat se jich.
 2. Nainstalovat si do telefonu eRoušku.
 3. Umývat si ruce mýdlem, jakmile se dotknete předmětů, kterých se dotýkali jiní lidé. Doma i kdekoli jinde desinfikovat sdílené předměty (klávesnice a podobně).
 4. Nosit kvalitní roušku, nejlépe s nanovlákny a vyžadovat, aby roušky nosili lidé ve vašem okolí.
 5. Nevycházet mezi lidi, když to není nezbytně potřeba. V rámci možností pracovat z domova, a to i za cenu změny zaměstnání či dokonce povolání.
 6. Nakupovat vše co lze pouze po internetu.
 7. Nezúčastňovat se žádných hromadných akcí – hromadná akce se rozumí cokoli, kde je více než 5 lidí. To samé vyžadovat od členů domácnosti.
 8. Větrat a udržovat v místnostech vysokou relativní vlhkost (nad 40 %), například tím, že budete mít v místnostech nastavenou nižší teplotu a přitom budete nosit teplejší oblečení. V suchu kapénky vysychají a virus se udrží ve vzduchu dlouho a doputuje na delší vzdálenost.
 9. Udržovat se v dobré fyzické kondici – jíst dost zeleniny, ovoce, vitamínů (především D a C – obojí jen v doporučeném denním dávkování), pohybovat se na čerstvém vzduch v místech, kde nejsou lidi. Dostatečně odpočívat a spát.
 10. Udržovat se v dobré psychické kondici – komunikovat telefonicky či elektronicky s přáteli, známými a příbuznými, hlavně s těmi dříve narozenými, konzumovat na dálku kulturu (hudbu, divadlo, filmy) číst knihy, vzdělávat se, pomáhat druhým, snažit se si udělat minimálně jednou denně radost.
 11. Jestli tím neohrozíte rodinný rozpočet, tak utrácejte. Za vybavení domácnosti, šatníku, dílny, za knihy, vzdělání, opravy bytu, chalupy, za dovoz jídla z oblíbené restaurace. Šetrnost a střídmost ve spotřebě bývá považována za ctnost – v současné situaci to však neplatí. Investujte do své budoucnosti, zabavte se a nechte druhým vydělat.
 12. Hledejte v nové situaci nové příležitosti. Zkuste napsát knihu, divadelní hru, složit písničku, malovat, rozjeďte novou zábavnou či vzdělávací stránku na internetu. Zkuste si osvojit nějaké umělecké řemeslo, nebo zkrátka řemeslo. Rozjeďte internetový obchod, poradenskou službu, prostě cokoli nového. Během epidemie dost lidí zchudne, ale řada jiných neuvěřitelně zbohatne. Další možná nezbohatnou, ale konečně najdou ten pravý smysl života. Nepropásněte šanci se zařadit do těch dvou šťastnějších skupin.

Foto: archiv J. Flegra

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
328 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav
19 hodiny

Exelentní odborník. Co předpověděl platí. VŠ studenti ho uznávají, na rozdíl od politických psychopatů. Předvídá, že by Babiš mohl jít do lochu, pro své narcistické marketingové řízení státu v době krize. To je politik do dobrých časů.

eeew erwe
eeew erwe
1 den

Větrat a udržovat v místnostech vysokou relativní vlhkost (nad 40 %), například tím, že budete mít v místnostech nastavenou nižší teplotu a přitom budete nosit teplejší oblečení. V suchu kapénky vysychají a virus se udrží ve vzduchu dlouho a doputuje na delší vzdálenost.

Co je tohle za hovadinu?? Bod 8?? Za tohle by vás měli zavřít vždyť to je obecné ohrožení. Větrat se má pouze na krátkou dobu ale častěji aby se snížila případná koncentrace viru v místnosti. A virus se šíří kapénkami čím více je vlhko tím více se může šířit. Takže naopak topit.

Zdeněk
Zdeněk
3 dní

Co je to za profesora, to u nás je možné platit takové jakoby profesory? Vždyť je to blázen se vším všudy. Rychle s ním do blázince nebo se kvůli důvěřivosti lidí zblázní víc lidí.

Koronasaurus
Koronasaurus
6 dní

Body 1 až 12 znamenají : nehltej články na internetu a budeš zdravější.

Daniel
Daniel
15 dní

To hlavní oč tu běží je se zviditelnit, zatímco jiní zkoumají léky proti rakovině, nebo právě proti Covidu, tak pan Flégr zkoumal toxoplazmózu – tedy výzkum, který absolutně nikoho nezajímá. Tak alespoň obesílá sdělovací prostředky, protože prostě potřebuje pozornost. I když je mimo obor, Covid samozřejmě není žádný parazit… To ale samozřejmě sdělovacím prostředkům nevadí. Jsou rádi za každou předváděčku ;-).

Magdalena
15 dní

S Flégrem by se daly dobře strašit malý děti.

Tom
Tom
15 dní

Flégr nebo Šlégr je to jedno ne?

Vratislav
Vratislav
15 dní

Body 5 a 9 si navzájem odporují. Můžete nějak, pane profesore, vysvětlit, jak je možné nevycházet ven a pohybovat se na čerstvém vzduchu? Navíc svého povolání si velmi vážím a nejsem ochoten ho kvůli Vám měnit.

Petr
Petr
15 dní
Reply to  Vratislav

Jenom rejpeš, nebo neumíš číst, nebo si fakt nic nepochopil? IMHO, proč bys měnil povolání kvůli němu? Proč tady všem odhaluješ, jaký jsi hlupák?

John
John
16 dní

Nejsem žádný VŠ ekonomie nebo zdravotnictví. Také nechci zlehčovat tuto situaci, která aktuálně probíhá. Přemýšlím (myslím si) normálním rozumem. Bohužel vláda tuto situaci nezvládla a bohužel také je velice krátkozraká v nařízeních, které budou mít velký dopad na ekonomii a zdravotnictví. Myslím si, že nařídit omezení času, popřípadě uzavření v provozovnách typu hospod, restaurací, fitness, aj. není dobré. Pokud víme, že lidé potřebují mezi sebou prostor proto, aby nedošlo k nákaze. Nebylo by dobré vzít toto v potaz ? Pokud mi chodí do hospody 200 klientů v mezi čase 17-02h a já tuto dobu zkrátím. Výsledkem bude, že mi přijde… Číst vice »

Normální člověk
Normální člověk
15 dní
Reply to  John

Nasrat! Hospody tu nikdo nepotřebuje!

Kapitán
Kapitán
15 dní

Houby normální člověk – normální blbec. Restaurace, hotely, hospody….využívají statisice lidí – někde se prostě jíst musí.
Kromě toho, v pohostinství pracouje docela hodně lidí, kterým teď vláda “vzala práci” Provozovat restauraci, pracovat jako kuchař je úplně normální práce, kterou někdo dělá a chce dělat.

Koronasaurus
Koronasaurus
6 dní
Reply to  Kapitán

Je to vůl.Nejhorší je militantní abstinent.To jsou ta pravá hovada.

Koronasaurus
Koronasaurus
6 dní

Tebe nikdo nepotřebuje a proto je jedno zda zdechneš hlady.