Rozvrh hodin pro potraviny. Co nikdy nejíst k snídani a co k večeři

Snídaně i večeře je důležitým jídlem dne. Ať už dodržujete fitness režim či redukční dietu neměli byste tato jídla vynechávat. Které potraviny se k snídani a večeři nehodí?

Naučte se snídat i večeřet

V nejrůznějších dietních režimech a doporučeních na rychlé zhubnutí se dočtete, že máte vynechávat snídani, večeři či obojí.

Rady o jídle pouze dvakrát denně v 11 hodin a 15 hodin nebo o tom, jak nejíst po 17. hodině, směle hoďte za hlavu. Kdo vstává kolem 5. hodiny ranní, jelikož začíná v práci na 6, musí mít jiný režim než ten, kdo pracuje z domu a protírá oči úderem 10. hodiny dopolední.

Stejně tak musíte přizpůsobit režim době, kdy chodíte spát. Není možné jít spát o půlnoci a poslední jídlo si dát v 5 hodin odpoledne.

Snídaně by měla proběhnout do hodiny po probuzení a večeře by měla být 2 hodiny před spaním.

Co nejíst na lačný žaludek

Potravin i nápojů, které nejsou vhodné na lačný žaludek je celá řada. Někdy je problémem samotná potravina a někdy jen její úprava.

Nevhodné snídaně:

 • Jogurt, kysané výrobky – na lačný žaludek nejsou vhodné. Konzumujte je například společně s porcí ovesných vloček.
 • Syrová zelenina a rajčata – dráždí žaludeční sliznici a způsobují překyselení. Jako první by tedy do žaludku mělo putovat například celozrnné pečivo.
 • Citrusy – veškeré citrusové plody konzumujte až jako dopolední svačinu. Doporučení platí zejména na ovocné šťávy z citrusů, kterými mnohdy začínáme den.
 • Čokoláda a sladkosti – přemíru ranního cukru není schopen náš organizmus rychle zpracovat, inzulínová odezva je pomalejší a dochází k výkyvům glykémie v krvi.
 • Káva – ranní šálek kávy má místo až po snídani, v opačném případě dráždí sliznici.
 • Studené a perlivé nápoje – studené nápoje zpomalí proces ranního trávení a perlivé nápoje na prázdný žaludek způsobují nadýmání.

Co nejíst večer

To, co zkonzumujeme během večera má velký vliv na kvalitu spánku. Zdravé večeře dokonce pomáhají při procesu hubnutí, proto by neměly být opomíjeny.

Nevhodné večeře:

 • Syrová zelenina – ačkoliv se lehký zeleninový salát jeví jako vhodná volba, není tomu tak. Syrová zelenina je hůře stravitelná. Zkuste si ji připravit v páře, upéct nebo ugrilovat.
 • Tučné maso – stejky jako bejky si ponechejte raději k obědu. Vysoká dávka bílkovin před spaním je hůře stravitelná. Sáhnout můžete po menší porci ryby nebo drůbeže.
 • Kořeněná, pálivá a česneková jídla – produkci žaludečních šťáv a rychlé trávení podporují nejrůznější pálivá jídla, ty ale nejsou vhodná navečer, hrozilo by pálení žáhy.
 • Luštěniny a houby – obojí je pro trávící soustavu příliš těžké na zpracování, hodí se spíše na oběd.
 • Cukrovinky, sladkosti, alkohol – oblíbená lákadla k večernímu filmu je dobré vynechat. Stejně jako křupky, brambůrky nebo popcorn.

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.