Poláci krmili kuřata technickými oleji

Polští potravináři zase jednou šlápli pořádně vedle. Potom, co se nedávno ukázalo, že jejich potraviny patří k nejčastěji stahovaným z trhu, je teď na stole ještě větší průšvih. Místní úřady totiž odhalily, že spousta polských kuřat bylo krmeno naprosto nevyhovujícím krmivem, které obsahovalo zakázané látky.

Rozsáhlý problém

Kontrola odhalila problém hned v 60 chovatelských závodech. Šlo o velmi závažné pochybení. Zdejší kuřata totiž byla krmena směsí, která neobsahovala jedlé tuky, jak by to bylo správné, nýbrž tuky technické. Ano, kuřata dostávala krmivo obsahující oleje používané pro výrobu maziv a paliv.

Takové krmivo je pochopitelně velmi škodlivé pro samotná zvířata, ovšem zprostředkovaně také pro lidi, kteří je potom mají na talíři. Prezident polské komory chovatelů drůbeže a výrobců veřejnost poněkud zvláštně ujistil, že takto chybně krmená kuřata nevykazovala žádné známky zvláštního chování, jako jsou třeba pády nebo sníženou produkci nosnic.

Samotní chovatelé slepic podle všeho nepochybili. Hlavním viníkem je dodavatel krmiv, kterým byl jistý manželský pár zastupující v Polsku německou společnost Berg + Schmidt. To je přitom jedna z největších evropských firem zaměřujících se na výrobu krmiv.

Foto: Shutterstock

Velký dovoz do Česka

Výrobce však záměrně nedodržoval potřebnou kvalitu krmiv, ale šidil je právě používáním technických olejů. Údaje o jejich použití falšoval a vydával je za potravinářské oleje.

Zatím není potvrzeno, že by se kontaminované maso dostalo na český trh. Ovšem vzhledem k tomu, kolik drůbeže se k nám z Polska dováží, by bylo spíše zvláštní, pokud by čeští konzumenti nebyli zasaženi.

Polský potravinářský průmysl je sice nebývale výkonný a Česko je na něm do určité míry závislé. Jak se ale ukazuje, tamní tlak na ceny na všech úrovních může vést k podobným případům.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Smích už přešel
Smích už přešel
1 rok

Vždyť jsem to psal,co za nemorální hovada Poláci jsou a byl jsem kamenován a smazán