Výplaty lidem rychle stoupají. Vysoké ceny ale působí problémy

Zatímco dříve si lidé mohli oprávněně stěžovat, že mzdy nerostou příliš rychle, v posledních letech je spíše opak pravdou. Průměrné platy doslova vystřelily. Vlastně ještě nedávno byl průměrný plat 30 tisíc korun, ovšem dnes už atakuje částku 50 tisíc korun měsíčně. Konkrétně činí 49 166 Kč, jak uvádí server Profesia.

Rekordní růst platů, ale kupní síla padá

Jde o číslo za první pololetí tohoto roku, které oproti stejnému období roku loňského vzrostlo o sedm procent. To se zdá být mnoho, ale není, protože inflace dosahuje téměř 18 %. I s poměrně rychlým růstem platů tak lidé ztrácejí reálnou kupní sílu, a to velmi rychlým tempem. Reálné příjmy v tomto období tedy poklesly přibližně o jedenáct procent, a to je hodně.

To je ale pouze část příběhu. Lidé, kterým se daří držet kolem hladiny průměrné mzdy, mohou být vlastně docela spokojení. Aktuálně sice trochu ztrácejí, ovšem mají vyhlídku, že to zase doženou. Hlavně, když se drží s trendem.

Bohužel ale existuje i značná část těch, kteří na průměrnou mzdu nedosáhnou. Ve skutečnosti je jich většina, protože průměr zkreslují velmi vysoké příjmy, které má sice jen poměrně málo vyvolených, ale které jsou často tak horentní, že dosahují mnohonásobků mzdy ostatních. Někteří lidé jsou schopni vydělávat třeba 500 tisíc měsíčně, ale i více.

Foto: Shutterstock

Zdražování nutí vydělávat více

Do velmi problematické situace se každopádně dostávají lidé, kteří nedosahují na průměrnou mzdu a plat se jim navíc nijak zvlášť nezvyšuje. Ti se v důsledku současného zdražování mohou dostat do velmi zapeklité situace.

Ostatně, už se ozývají hlasy lidí, kteří mají problém vyjít se 40 tisíci korunami měsíčně. Pokud mají zaplatit hypotéku, drahé energie, potraviny a další potřebné výdaje, často už se jim nedostává prostředků. Ukazuje se tak, že oněch 50 tisíc dnes není jen průměrná mzda, ale také peníze, které dnes člověk potřebuje na život.

Lidé, kteří na takový plat nedosáhnou, mají několik možností. Mohou zkusit požádat zaměstnavatele, aby jim plat zvýšil, protože okolnosti to vyžadují. Pokud jim to neprojde, měli by se poohlédnout po jiné práci, kde je ocení adekvátněji. Méně kvalifikovaní jedinci si potom mohou k hlavnímu pracovnímu poměru najít také nějakou tu brigádu, aby složité období překlenuli.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
152 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
DJ Knír
3 měsíců

Priofesia, jaký to důvěryhodný zdroj informací který nemá na firmy.cz vůcej jen 3,2⭐. A tužková baterka zdraví natom není o moc lépe. lulw

Milan
Milan
3 měsíců

Já rozvážím mražené a chlazené potraviny, částečně i zboží z drogerie a mám měsíčně 40-45 k čistého + dýška cca 2 k měsíčně. Ještě loni jsem pracoval u stavební firmy a měl jsem plat 18-20 k čistého, takže jsem si dost polepšil, teď už jsem spokojený a moje práce mě baví.😁

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Milan

Gratuluji, aspoň někdo.

Vladimir
Vladimir
3 měsíců

Dobrý den. Mám dotaz. Vy by jste mi nevyplatili peníze poštou?

Josef
Josef
3 měsíců

Musíme zabrat? Debi..í Česko fakt, průměr Zedníka v Německu je 65tisic a tady 25, nejhorší stát fakt

Miri
Miri
3 měsíců
Reply to  Josef

Pořád 100x lepší než UA, a to i před válkou!

Jindřich
Jindřich
3 měsíců

Jo a kdo má s dělníků 50 tisíc jsme rádi že máme 18000tisic a nájem Plate 12 tisíc pak máte cesty do práce a spět cca 2000 a na měsíc zbyde 4000 tisíce to je pro normální lidi jen výsměch a to že jsi mají najít druhou práci jako že brigádu fakt výsměch

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Jindřich

Když máte tolik milionů, naco si stěžujete?

Marek
Marek
3 měsíců

Hovadina,obyčejný pracující bere 21-25tisíc a to ještě musí makat id 7 do 15:30,a dýchat v uzavřeném prostředí horko 30-35 stupňů redidla a vypary bez respiratoru

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Marek

Od toho máte odbory a inspektorát bezpečnosti práce. Tady v diskusi váš problém nevyřešíme!

Josef
Josef
3 měsíců
Reply to  Jan

TOS nemyslel vážně, že ne?!

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Josef

Myslel. Vy si ty odbory snad platíte jen tak pro srandu králíků? Kde jinde se chcete domáhat svých práv, v hospodě?

Josef
Josef
3 měsíců
Reply to  Jan

Musím ti dát za pravdu, odbory jsou víceméně jen pro srandu králíkům. Do hospody se chodím tak akorát najíst, napít a promluvit s přáteli (a potěšit se pohledem na naše krásná děvčata ☺️). Mám ale za sebou dost nepěkný příběh se svým bývalým zaměstnavatelem. A nepomohl nikdo!!! Úřad práce, oblastní inspektorát práce, policie ani právníci!!! Nikdo!!! Všichni od toho dali ruce pryč!!! Jak nehezky po tom se mnou Amazon zametl je na samostatný příběh. Probuď se z pohádek a drž se reality, když tu chceš ostatním cintat jakože rady. Nic ve zlém, není to osobní, ale jseš vážně úplně mimo… Číst vice »

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Josef

Protože si vybereš pochybného právníka, tak já jsem mimo realitu? To je hodně ujetý konstrukt.

Jana
Jana
3 měsíců

50.000KČ NA VÝPLATU V ČR JE ABSOLUTNĚ NEMOŽNÉ.
ZA MĚ OSOBA, KTERÁ TENHLE BLUD NECHALA VYPUSTIT DO REÁLNÉHO SVĚTA MUSÍ BÝT IDIOT NEBO PSYCHOLOG ZKOUMAJÍCÍ REAKCE LIDÍ.

Medián je hodnota, jež dělí řadu vzestupně seřazených výsledků na dvě stejně početné poloviny. Ve statistice patří mezi míry centrální tendence. Medián má smysl definovat pouze pro jednorozměrnou reálnou veličinu, jako je např. výška, hmotnost, výše mzdy.

Jan
Jan
3 měsíců

Lidem, kteří nechápou co je medián a co je průměr, patří jen minimální mzda a ani o korunu víc! Jejich přínos pro zaměstnavatele je minimální.

Rudolf
Rudolf
3 měsíců
Reply to  Jan

+1 😀

Lada
Lada
3 měsíců
Reply to  Jan

Ježíši to je pit**most! Proč by např. excelentní řemeslník, např. zedník, měl mít minimální plat/mzdu kvůli tomu, že neví, co je medián?

Lucie
Lucie
3 měsíců

Tak to je hovadina na jsem samoživitelka musím chodit na částečný úvazek. A mám čistého 14000 až 15000 Kč a z toho 9000 platím nájem. Takže mám s dcerou minimum na jídlo. A sehnat druhou práci nepřipadá v úvahu. Vážně se ty nahoře zbláznili.

Tomáš
Tomáš
3 měsíců

Celej život dělám ve fabrice a mám 22 tis. Continental Jičín

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Tomáš

A k tomu platíte nájem 20tis jako v Praze?