Výplaty lidem rychle stoupají. Vysoké ceny ale působí problémy

Zatímco dříve si lidé mohli oprávněně stěžovat, že mzdy nerostou příliš rychle, v posledních letech je spíše opak pravdou. Průměrné platy doslova vystřelily. Vlastně ještě nedávno byl průměrný plat 30 tisíc korun, ovšem dnes už atakuje částku 50 tisíc korun měsíčně. Konkrétně činí 49 166 Kč, jak uvádí server Profesia.

Rekordní růst platů, ale kupní síla padá

Jde o číslo za první pololetí tohoto roku, které oproti stejnému období roku loňského vzrostlo o sedm procent. To se zdá být mnoho, ale není, protože inflace dosahuje téměř 18 %. I s poměrně rychlým růstem platů tak lidé ztrácejí reálnou kupní sílu, a to velmi rychlým tempem. Reálné příjmy v tomto období tedy poklesly přibližně o jedenáct procent, a to je hodně.

To je ale pouze část příběhu. Lidé, kterým se daří držet kolem hladiny průměrné mzdy, mohou být vlastně docela spokojení. Aktuálně sice trochu ztrácejí, ovšem mají vyhlídku, že to zase doženou. Hlavně, když se drží s trendem.

Bohužel ale existuje i značná část těch, kteří na průměrnou mzdu nedosáhnou. Ve skutečnosti je jich většina, protože průměr zkreslují velmi vysoké příjmy, které má sice jen poměrně málo vyvolených, ale které jsou často tak horentní, že dosahují mnohonásobků mzdy ostatních. Někteří lidé jsou schopni vydělávat třeba 500 tisíc měsíčně, ale i více.

Foto: Shutterstock

Zdražování nutí vydělávat více

Do velmi problematické situace se každopádně dostávají lidé, kteří nedosahují na průměrnou mzdu a plat se jim navíc nijak zvlášť nezvyšuje. Ti se v důsledku současného zdražování mohou dostat do velmi zapeklité situace.

Ostatně, už se ozývají hlasy lidí, kteří mají problém vyjít se 40 tisíci korunami měsíčně. Pokud mají zaplatit hypotéku, drahé energie, potraviny a další potřebné výdaje, často už se jim nedostává prostředků. Ukazuje se tak, že oněch 50 tisíc dnes není jen průměrná mzda, ale také peníze, které dnes člověk potřebuje na život.

Lidé, kteří na takový plat nedosáhnou, mají několik možností. Mohou zkusit požádat zaměstnavatele, aby jim plat zvýšil, protože okolnosti to vyžadují. Pokud jim to neprojde, měli by se poohlédnout po jiné práci, kde je ocení adekvátněji. Méně kvalifikovaní jedinci si potom mohou k hlavnímu pracovnímu poměru najít také nějakou tu brigádu, aby složité období překlenuli.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
152 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
3 měsíců

Mno, tady asi někdo zase myslí jako typický Pražák, nedej bože Brňák…..

50 000 na prace.cz neexistuje ani jako minimální výše při filtrování….

A těch nabídek které přesahují 40 000 je opravdu málo…

Já mám sice 55 000 hrubého, ale lidí kteří mají takovou výši příjmů v okolí moc není, tedy pokud vám nebudou lhát a budou jednat férově….

A to makám v automobilce, kde jsou platy co se týká fabrik úplně na jiné výši nežli kdekoliv jinde…

Ale ok, podle “průměru kdy budete počítat jen zaměstnance mimo vyšší management atd.”, tak je průměr 40000 hrubého. 😉

Vladimír
Vladimír
3 měsíců

by mě zajilamozda se tím třeba dotyčný nechtěl vyspat třeba matkám samozivyteklam co mají 2 práce a s výsledkem 22 kolíků a platí tím všechno 😅🤣

Jan
Jan
3 měsíců

Kde je výchova dítěte,zážitky a společně soužití?!!!! Ano vydělám 50tis ale děti mi budou říkat strejdo a důchod? To je scifi!

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Jan

Takže minimálka a starat se vzorně o děti a k tomu si neustále stěžovat že není z čeho žít?

Josef
Josef
3 měsíců

Kde jste vzali průměrní plat 50000 měsíčně, když já mám měsíční čistý plat cca21000. Tak si spočítejte rozdíl a zbytečně neklamte lidí.

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Josef

Státní zaměstnanci to tak prostě mají. Musíte do soukromého sektoru.

Jan
Jan
3 měsíců

Zabrat? Čím víc dělám tím větší daně platím to bych musel dělat 16h denně😭

Lucky
Lucky
3 měsíců

S 50 hrubého dáte 10 statu na daních takže uvádějte už konečně platy v čistém…

Miri
Miri
3 měsíců

Dobrý den, pane Vavrenko,
co byste, prosím, poradil důchodcům, starobním či invalidním, kteří již nemají zdraví na to, aby si přivydělali, tedy aby tzv. “zabrali” ? A dejme tomu, že nemají ani nikoho, kdo by jim přispíval.
Děkuji za odpověď.

Hynek
Hynek
3 měsíců

Zaměstnavatel mi nezaplatil za poctivě odvedenou praci, co dělat?

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Hynek

Odbory, právník, soud? Stredulu a spol. si platíte, tak ať makají pro vás. Diskutováním na internetu se to většinou nevyřeší.

...R....
...R....
3 měsíců

Pan Jan má asi kvalitní model..

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  ...R....

Kvalitní model čeho? Podělte se s námi.

MrakoVidlo
MrakoVidlo
3 měsíců

Tak to je vtipne…a nam ve firme snizovali vyplaty…a zaklady…