Výplaty lidem rychle stoupají. Vysoké ceny ale působí problémy

Zatímco dříve si lidé mohli oprávněně stěžovat, že mzdy nerostou příliš rychle, v posledních letech je spíše opak pravdou. Průměrné platy doslova vystřelily. Vlastně ještě nedávno byl průměrný plat 30 tisíc korun, ovšem dnes už atakuje částku 50 tisíc korun měsíčně. Konkrétně činí 49 166 Kč, jak uvádí server Profesia.

Rekordní růst platů, ale kupní síla padá

Jde o číslo za první pololetí tohoto roku, které oproti stejnému období roku loňského vzrostlo o sedm procent. To se zdá být mnoho, ale není, protože inflace dosahuje téměř 18 %. I s poměrně rychlým růstem platů tak lidé ztrácejí reálnou kupní sílu, a to velmi rychlým tempem. Reálné příjmy v tomto období tedy poklesly přibližně o jedenáct procent, a to je hodně.

To je ale pouze část příběhu. Lidé, kterým se daří držet kolem hladiny průměrné mzdy, mohou být vlastně docela spokojení. Aktuálně sice trochu ztrácejí, ovšem mají vyhlídku, že to zase doženou. Hlavně, když se drží s trendem.

Bohužel ale existuje i značná část těch, kteří na průměrnou mzdu nedosáhnou. Ve skutečnosti je jich většina, protože průměr zkreslují velmi vysoké příjmy, které má sice jen poměrně málo vyvolených, ale které jsou často tak horentní, že dosahují mnohonásobků mzdy ostatních. Někteří lidé jsou schopni vydělávat třeba 500 tisíc měsíčně, ale i více.

Foto: Shutterstock

Zdražování nutí vydělávat více

Do velmi problematické situace se každopádně dostávají lidé, kteří nedosahují na průměrnou mzdu a plat se jim navíc nijak zvlášť nezvyšuje. Ti se v důsledku současného zdražování mohou dostat do velmi zapeklité situace.

Ostatně, už se ozývají hlasy lidí, kteří mají problém vyjít se 40 tisíci korunami měsíčně. Pokud mají zaplatit hypotéku, drahé energie, potraviny a další potřebné výdaje, často už se jim nedostává prostředků. Ukazuje se tak, že oněch 50 tisíc dnes není jen průměrná mzda, ale také peníze, které dnes člověk potřebuje na život.

Lidé, kteří na takový plat nedosáhnou, mají několik možností. Mohou zkusit požádat zaměstnavatele, aby jim plat zvýšil, protože okolnosti to vyžadují. Pokud jim to neprojde, měli by se poohlédnout po jiné práci, kde je ocení adekvátněji. Méně kvalifikovaní jedinci si potom mohou k hlavnímu pracovnímu poměru najít také nějakou tu brigádu, aby složité období překlenuli.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
152 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Aneta
Aneta
1 rok

To jako vážně? Tvl to je stát. Tak víc jsme mě nasrat nemohli. Jak se člověk nadře pro posranejch 20 litrů. Prej 50 jasně leda ve snu!! A ještě brigádu? Chápu, hlavně ať nás co nejvíc chcípne na totální selhání organismu. Ale kdo pak bude dělat na ty co si válí šunky?? Těžko říct!!!

Margareta Jantošová
Margareta Jantošová
1 rok
Reply to  Aneta

Moje slova,taky jsem vytočená!

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Aneta

A vy si neválíte šunky proč? Kdo způsobil že jeden si je podle vás válí a vy ne? Děláte proto něco?

Jiří
Jiří
1 rok

Kdo “zvonil klíči” a ti co v posledních volbách dali hlas SPOLU, by se měli zdržet všech negativních připomínek

Vít
Vít
1 rok

Tohle je čistá blbost, průměrný Čech fakt nemá 50kč měsíčně, pokud neberete v potaz politiky a naši milovanou Alenku

Vít
Vít
1 rok
Reply to  Vít

50K

Renata
Renata
1 rok

Děláte si srandu? Normální běžný člověk pracující v potravinářství, v obchodech, má tak polovinu a spíš by se měly zvednout platy než nám nařizovat při hlavním poměru ještě brigádu, to je maximální drzost a sprostota. Běžte si dělat do desíti do večera a pak ještě brigádu. To nemyslíte vážně a kde je rodina.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Renata

Když se zvednou platy, člověk pracující v obchodě, nebo v potravinářství z toho nebude mít ani korunu!

PLATY MAJÍ JEN ZAMĚSTNANCI STÁTU!!!

Robert
Robert
1 rok

Mam sotva 24 000 za zednicinu a musis taky vystacit i kdyz je to malo podle me za řemeslo by melo bejt dost penez nebejt zedniku tak kde lidi budou bydlet atd

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Robert

Zedníci berou mnohem víc a v Praze a středních Čechách je jich málo. Ovšem ne zaměstnanců, udělejte si živnosťák a pracujte sám na sebe.

Většině lidí taková práce nevoní, protože se o všechno musí postarat sami a neláká je ani troj-čtyřnásobně vyšší výdělek. Jsou zvyklí přijít do práce, něco udělat a jít domů a pak jednou měsíčně přijde něco na účet, žádné papíry, žádné dohady s úředníkem, pohodička.

Radim
Radim
1 rok

Kde jste došli k částce 50 tisíc? jsem řidič z povolání v Brně mám sotva polovinu vaší udané částky manželka z daleka ani tu půlku nemá, tak nevím kde to berete

Kateřina
Kateřina
1 rok

Opravdu by mě zajímalo, které běžně nabízené práce jsou uzpůsobeny tomu, aby byl plat 50.000,-. Pracuji jako prodavačka na krátký/dlouhý týden, tudíž 12ti hodinové směny, jedu pátky, svátky, víkendy, vánoce, zemětřesení a když mám 20 čistého, tak si jásám. Nebýt manžela tak nevyžiju. A že se přidává? Dojít za ředitelkou a říct že chci přidat tak se mi vysměje, protože by to chtěli všichni

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Kateřina

Jako prodavačka NEMŮŽETE MÍT PLAT!!! Máte MZDU!

Člověk který neví ani to, že nebere plat, ale mzdu, si nezaslouží víc.

Last edited 1 rok by Jan
Wolf
1 rok
Reply to  Jan

A takovej co mele co ty,si zaslouží dostat přes pusu

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Wolf

Zkusíme trestní oznámení? Rodinka vám poděkuje za vylepšení stavu rodinných financí 😉

Zkuste Intel.com a nabídněte se do vývoje za českou minimalku 😉

Zdenek
Zdenek
1 rok
Reply to  Wolf

Klídek, je to jen duševní mrzák….🤷‍♂️

Kateřina
Kateřina
1 rok
Reply to  Jan

Nezaslouží si víc, protože ho něco ve škole nenaučili? Pardon, nestudovala jsem ekonomii, je mi úplně jedno jestli je to plat nebo mzda. Prostě na výplatní pásce v životě neuvidím 50 tisíc i kdybych se na hlavu stavěla.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Kateřina

A co děláte proto, abyste je viděla? Já změnil obor uprostřed kariéry (po hodně letech) a dovzdělal se za vlastní peníze.

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Jan

Vy jste prostě osoba ,která se ráda hádá,musíte mít opravdu smutný život!Je mi vás líto!

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Monika

Nic vám není líto, jen používáte drsné fráze. Život mám veselejší než si dokážete představit.

Darja
Darja
1 rok
Reply to  Jan

Kdo má veselejší život, nemá čas na komentáře 🙂 a nebude dělat velký problém s platu nebo mzdy :)))

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Darja

Vy mi děláte život ještě veselejší. Člověk vám všem píše jak na to a vy (někteří) vyhrožujete pomalu smrtí, obviňujete ze lží a vůbec vás nenapadne pokusit se o změnu na vaší straně. To je jako bavit se s telefonním sloupem 😀

Vladimír
Vladimír
1 rok
Reply to  Jan

Ty si taky dobře retardovaný Jane!!!

Last edited 1 rok by Vladimír
Jan
Jan
1 rok
Reply to  Vladimír

Ne Vladimíre, jen se vám snažím sdělit, že nedělám věci jako vy a proto nejsem v prdeli.

Zdeněk
Zdeněk
1 rok
Reply to  Jan

Vám hrabe kdo má dneska 50 tisíc lháři nic jinýho a kdo to komentuje že má ať pošle vejplatni pásku nebuďme národ blbu

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Zdeněk

Výplatní pásku poslat anonymnímu trollovi na internetu? Jste se zbláznil? Tohle dokonale vystihuje vaše myšlení.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Zdeněk

Projděte si celou diskusi, už jsem psal kdo to má, stačí číst.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Zdeněk

Na první straně mi to potvrzuje například paní Martina 😉 ačkoliv je dost drzá.

Zdenek
Zdenek
1 rok
Reply to  Jan

Tak Ty musíš být pěkný jelito… a pamatuj Ty chytrolíne, na každého jednou dojde.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Zdenek

Kdo se umí postarat o sebe je jelito? Vy jste utekl z bohnické léčebny?

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Zdenek

Konkrétní výhružky hlásím PČR, tak trochu brzděte, pak to bude drahé a bez padesáti měsíčně teda nic moc.

Dak Dakon
Dak Dakon
1 rok
Reply to  Jan

No… tom fakt záleží, jak se tomu říká! Důležitá je snad podstata.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Dak Dakon

Není, protože kdo neví ani to že bere mzdu, ten toho neví mnohem víc a tudíž je zaměstnavatelem patřičně odměněn.

Pokud píšete o platech, člověk může nabýt dojmu, že prostě pracujete pro stát jako úředník, který nic moc nedělá a jste jen nenažraný. Na platy úředníků totiž musí vydělat lidé v soukromém sektoru, stejně jako na platy lidí v IZS. Těm všechna čest, ti jsou důležití a nemám s nimi problém.

Last edited 1 rok by Jan
Tadze
Tadze
1 rok
Reply to  Jan

Zkusil jsem jak vy říkáte pane jane a totální neúspěch a jsem díky vám zadlužen děkuji za radu

Jan
Jan
1 rok

Problém je v myšlení lidí. Když jim napíšete že i Trutnově lze mít s SOU/SŠ 40k, obviní vás ze lži, případně tu práci označí za nepoctivou, nebo nekomfortní dojíždění (10km) a rozbíjení rodiny… Oni chtějí jen trpět a stěžovat si, nechtějí řešit svůj problém. To je stejné jako “volby jsou podvod”. V jejich obci volí všichni (jejich kamarádi) SPD, ve vedlejší totéž, tudíž volby jsou zmanipulované iluminátmi. Že se jenom nestýkají s voliči jiných stran kteří jsou i v jejich obci, nebo těm jsou zcela ukradení, tudíž se s nimi nebaví? To se nehodí do jejich vidění světa. Ovšem neumí… Číst vice »

Jana
Jana
1 rok

To snadno máme průměr platu tak vysoký když se do toho počítají platy všech i těch na hoře, který pro nas dělí úplně…… Já dalších dělníků se ten to průměr netýká mi co máme měsíčně 17 až 19 tis. Vykašlat se tady pro něco snažit nemá to cenu pokud tady bude vláda který o dělníky nejde a nic nedělá a když tak musíte vyplnit spoustu papírů a pak se dozvíte že nemáte na nic nárok.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Jana

Platy máte ve státním sektoru, většina má MZDY!

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Jana

Plat dostávají zaměstnanci státu, obcí nebo příspěvkových organizací, mzda náleží zaměstnancům soukromých zaměstnavatelů.

ROMAN
ROMAN
1 rok

Jeden moudrý člověk řekl: “když člověk nevydělává peníze ikdyž zrovna spí, nikdy nepřestane pracovat”. Kdo to nepochopí, utrácí za blbosti a neinvestuje své vydělané peníze bude pořád živořit. Tak Vám všem kdo nemá aspoň 50k měsíčně, přeji hodně síly. Vydělat prachy není těžký, těžší je sehnat ty správný lidi.