První předpověď na léto. Sežehnou nás vedra, žádný déšť nebude. Bude to těžké

Pokud snad někdo očekával, že letošní léto by mohlo přinést příjemné počasí, na které jsme byli v tomto ročním období zvyklí z minulosti, než ho vystřídala úmorná vedra často trvající mnoho týdnů a přinášející obrovské sucho, toho zřejmě prvotní odhady meteorologů příliš nepotěší.

Zase to bude těžké

Jak se totiž ukazuje, Evropa bude opět čelit extrémním a nepříjemným vedrům, které nebude střídat příliš mnoho dešťů. Budeme čelit důsledkům atmosférického jevu El Niño, což znamená teplé fázi jižní oscilace.

Studená fáze La Niña již ustupuje a na její místo už plně nastoupí právě teplá fáze, která bude mít značný vliv na letní počasí v celé Evropě. Jak ukazuje model Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí, na našem kontinentě budeme čelit nadprůměrným teplotám, a to v průměru o jeden stupeň Celsia.

Foto: Shutterstock

Kdy se vrátí normální léto?

Důležité je také zjištění, že léto nebude vůbec bohaté na srážky. Čekají nás tak jevy, na které jsme zvyklí z minulých let, tedy velká sucha a starost o vodní zdroje. Zajímavé přitom je, že na srážky bude obzvlášť chudá střední a severní část kontinentu, zatímco na jihu by přeci jen občas zapršet mohlo.

K podobným závěrům dospěl také Národní úřad pro oceán a atmosféru, který rovněž nemá pro Evropu příliš pozitivní vyhlídky. Měli bychom se tak opět připravit na velmi parné léto, kdy teploty mohou šplhat až ke 40 stupňům Celsia.

Nezdá se tedy, že by se k nám měla vrátit léta, kdy je teplota mezi dvaceti a třiceti stupni, je příjemně teplo, čas od času se objeví vydatný déšť a půda má dost vláhy.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

To bude mìt Stanjura opět důvod ke zdražení vody.

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Pavel

Toto je výplod školství v ČR