Sebereme Čechům peníze, rozhodlo ministerstvo financí. Mají jich moc

Česká republika se dostala přesně do situace, před kterou ekonomové dlouhou dobu varovali. V dobrých dobách vybízeli k tomu, aby stát šetřil a tvořil rezervy. Ty se potom měly použít v problematických chvílích, kdy se do potíží dostanou občané.

Bude to nepříjemné

Jenže nikdo pochopitelně neposlouchal, a tak jsme projídali i ty dobré doby, jakoby už žádné špatné neměly přijít. Jenže ty nakonec skutečně přišly a stát zjistil, že nemá peníze. Musí začít šetřit a navíc se poohlížet po dalších příjmech.

Dochází tak k tomu, co je úplně nejhorší možné. Ve chvíli, kdy mají potíže domácnosti, například kvůli vysoké inflaci, je stát ještě více zatíží. Potvrdil to ministr financí pro CNN Prima News, když řekl, že stát má pouze dvě možnosti, a to dát lidem méně nebo jim sebrat více.

Nakonec to ale podle všeho dopadne kompromisem obou špatných možností. Ve výsledku to ale bude znamenat, že lidé od státu dostanou méně a naopak mu budou muset odvést více.

Foto: Shutterstock

Pořádný balík

Chystá se balík přibližně třiceti nepopulárních opatření, což už bude takto najednou představovat nemalou zátěž pro domácnosti. Na jedné straně dojde například ke zrušení podpory stavební spoření nebo školkovného a snížení sociálních dávek a na straně druhé se potom navýší daně, jako je ta nemovitostní nebo z přidané hodnoty. Zdražit by měly také dálniční známky.

Ačkoliv tato opatření budou bolestivá, ve skutečnosti vůbec nebudou stačit. Stát se teď dostal do situace, kdy na strukturálních deficitech dělá kolem 300 miliard ročně. Novinky přitom přinesou pouhých 70 miliard ročně. Dohromady tedy nedají ani tolik, o co stát přišel tím, že zrušil superhrubou mzdu.

Z logiky věci tak vyplývá, že toto bude pouze první vlna nepopulárních zásahů ze strany státu. Půjde se podle všeho salámovou metodou a další balík je prakticky jistý.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
DAVID
DAVID
1 rok

Obyčejný lid projidal svůj malý žold,zato naši státníci prožrali vše co dělný lid za 40let vybudoval

Alexandra
Alexandra
1 rok

No někdo snad čeká něco jiného?Černoška zas chce valit na Ukrajinu,. a to stojï..tak se vezme plebsu.,jak jednoduché, ..

Pavel
Pavel
1 rok

Schody se metou odshora. MF by mělo začít na vládě, parlamentu, senátu a to ještě jsem se nedočetl na kolik vyšel ten vejlet MPA na T-W když prý jen žranice během letu vyšla erár na 250 litrů.To platili ti co jim chtěji sebrat a nutit je aby odváděli ještě víc z toho mala co jim zbývá. Tato vláda se zapíše do historie jako odstrašující příklad hned po Protektorátu Čechy a Morava.

Standa
Standa
1 rok
Reply to  Pavel

Souhlas,vláda rozhazuje po miliardách, navyšuje úřady a pracujícím chce tvrdit že stát nemá peníze.

František Koreček
František Koreček
1 rok
Reply to  Pavel

Agenda 2030, neboli modernizace plánu Oficiálně pojmenovaná Agenda 2030 je projekt, (o čemž svědčí její název „Transformace našeho světa: Agenda pro udržitelný rozvoj 2030 “), který má za cíl „proměnit“ svět. Tento program byl vytvořen jako pokračování tzv. Rozvojových cílů tisíciletí, které byly stanoveny v roce 2000 a nebyly do roku 2015 plně dosaženy. Byl přijat v září 2015 na slavném zasedání OSN v New Yorku, kterého se zúčastnil sám papež František. Program 2030 zahrnuje 17 cílů udržitelného rozvoje a 169 souvisejících úkolů, které by měly být sledovány pomocí vhodných ukazatelů. Jejich předpoklady jsou rovněž v souladu s hluboce kontroverzní… Číst vice »