První příznaky blížící se demence. Jsou plíživé a těžko rozpoznatelné

Při demenci se projevují různé příznaky ovlivňující kognitivní funkce, včetně schopnosti myslet, pamatovat si a rozumět. Nutné je vnímat signály jejího příchodu, protože má tendenci se postupně zhoršovat a dochází k rychlému poškození mozku. Podívejte se, co by vás mělo vést k návštěvě lékaře.

Ztráta paměti

Jeden z hlavních příznaků demence. Postižená osoba si obtížně vybavuje nedávno získané informace, data i události. Spoléhá se na různé pomůcky, rodinu a přátele.

Obtížné plánování a dodržení postupu

Pro postiženou osobu je velmi obtížné dodržet jakýkoliv plán a postup, jako je třeba recept při vaření. Potíže se mohou projevit i v autě neschopností dodržet pravidla.

Neschopnost provádět jednoduché a známé úkoly

Potíže s přípravou čaje, čištěním zubů, obsluhou počítače či při nastavení televize. Vše, co jste dříve prováděli automaticky a bez problémů, je najednou problém.

Špatná orientace v čase i místě

Demence ztěžuje orientaci v čase i v místě. Najednou nevíte, kolik je hodin, co je za den, kde jste a proč tam jste. Problém je posoudit minulost i budoucnost.

Nepochopení vizuálních informací

Problémy se čtením a vnímáním čteného textu, posouzením vzdálenosti i rozpoznáním barev. Potíže se objevují třeba i při řízení auta.

Nepřítomný pohled

Snížená schopnost očních pohybů, nepřítomný pohled před sebe na jeden bod či osobu. Přeskakování řádků při čtení, čtení stále dokola a nepochopení smyslu textu.

Obtíže s mluvením a psaním

Neschopnost zapojit se do běžného rozhovoru. Často zapomenete, co jste řekli před chvílí, nebo co jste chtěli říct. Zhorší se pravopis, interpunkce i gramatika.

Izolace od okolí

Začnete se izolovat, ztratíte zájem o ostatní a přestanete jim věnovat pozornost třeba i během hovoru. Ztratíte zájem i o koníčky a vše, co vám dříve dělalo radost.

Špatný úsudek a rozhodování

Najednou je pro vás obtížné pochopit, co je správné, spravedlivé a rozumné. Můžete nadměrně utrácet za zbytečnosti nebo se vystavovat nebezpečným situacím.

Změny nálad a osobnosti

Objevují se prudké výkyvy nálad, podrážděnost, deprese, úzkosti a celkové změny osobnosti.

Ztráta smyslu pro humor

Pokud jste dřív milovali humor, dnes vtipům nerozumíte, nebo je berete vážně, zbystřete. Možná že také už nedokážete odlišit pravdu od fikce.

Ztráta emocí a citu

Často svými poznámkami urazíte jiné lidi a ztratíte schopnosti porozumět mezilidské komunikaci. Prohlubuje se nezdvořilé, trapné a nevhodné chování.

Neslušnost a vulgarismus

Známkami demence je i vulgarismus, špatné až kriminální chování k druhým, krádeže v obchodech a ztráta dalších společenských norem.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments