Změny v ústech mohou být prvním signálem vážných zdravotních problémů. Naučte se je rozpoznávat

Stav našich úst, jazyka, dásní i zubů nás upozorní na mnohé zdravotní problémy. Přečtěte si, co všechno nám mohou naše ústa prozradit o našem zdravotním stavu.

Krvácející dásně souvisejí s hormonální nerovnováhou

Krvácení dásní nemusí znamenat začátek paradentózy. V těhotenství se zvyšují hladiny estrogenu v krvi, což se projevuje i krvácením dásní. Totéž způsobuje i nestabilita hladiny hormonů v období menopauzy. Citlivější dásně mají ženy i během menstruačního cyklu. Horší jsou záněty dásní, které má u nás až 90 % lidí.

Záněty dásní souvisejí se srdečními problémy

Zánět dásní může způsobit infekci i v jiném orgánu, třeba v srdci, cévách, nervech, očích, kůži, svalech a kloubech. Toxiny a mikroorganismy se šíří krví do těla. Hrozbou jsou u osob se srdečními vadami, po kardiochirurgických operacích a se sníženou imunitou. Infekční ložisko může tvořit parodontóza, záněty dásní, zánět zubní dřeně, zub moudrosti, ponechané kořeny zubů, cysty, čelistních kostí i dutin.

Zánět ústních koutků a otok jazyka způsobuje nedostatek živin

Nedostatek živin se může projevit zánětem ústních koutků a změnou barvy nebo povrchu jazyka. Jazyk je oteklý, zarudlý a citlivý, přidá se porucha chuti a nesnášenlivost potravin. Často jde o nedostatek železa a vitaminu B12.

Zápach z úst naznačuje potíže se žaludkem a trávením

Pokud si pravidelně čistíte zuby a chodíte k zubaři, může váš nevábně zapáchající dech poukazovat na problémy se žaludkem. Nadměrné rozmnožení bakterií v žaludku se projeví zápachem z úst – halitózou. Příčinou bývají záněty v žaludku a trávicím systému, diabetes, urémie, tumor, jaterní cirhóza a další onemocnění.

Poškozená sklovina a zubní kazy souvisí s refluxem

Refluxní chorobu jícnu způsobuje návrat žaludečního obsahu do jícnu. Projevuje se pálením žáhy, bolestí na hrudi, popraskanou sklovinou a poškozením zubů. Dochází k naleptání svrchních vrstev zdravého zubu bakteriemi a vznikají zubní kazy. To způsobují žaludeční kyseliny, které snižují PH v ústech.

Afty souvisejí s nesnášenlivostí lepku

Bolestivé vřídky v ústech v podobě aftů vznikají při nedostatku některých živin, poranění sliznice, stresu nebo nesnášenlivosti lepku. Pak přicházejí nemoci, jako je alergie na lepek, celiakie a Duhringova dermatitida. Je třeba navštívit gastrologa a nutná je bezlepková dieta.

Obroušené zuby a ranní bolesti hlavy způsobuje stres

Poškozený chrup, zvýšená citlivost zubů, ranní bolesti hlavy, čelistního kloubu, krku a žvýkacích svalů většinou naznačují chronické noční skřípání zubů – bruxismus, o kterém často ani nevíme. Příčinou je stres, úzkost, potlačovaná frustrace, hněv, ale i alkohol ve větším množství. V noci můžete použít umělohmotné chrániče na zuby.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.